RAPORT

Pogarda

Nieoczekiwane znalezisko. Dzban ze skarbem

Garnek wypełniony starymi monetami (fot. WZK)
Garnek wypełniony starymi monetami (fot. WZK)

Najnowsze

Popularne

Skarb ok. 1000 szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku odnaleziono na polu ornym niedaleko Parczewa (Lubelskie); trafi do muzeum w Białej Podlaskiej – poinformował w czwartek Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ) w Lublinie.

„Złoty grobowiec” sprzed 3,2 tys. lat odkryty przy współudziale polskich naukowców

Grób dwóch osób, zapewne pary – mężczyzny i kobiety, w którym odkryto fragmenty trzech złotych naszyjników przebadał w Metsamor w Armenii...

zobacz więcej

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie podał w czwartek na Facebooku, że zakopany skarb ok. 1000 monet odnaleziono w miejscowości Zaniówka (pow. parczewski). Szelągi koronne i litewskie z XVII wieku znajdowały się w częściowo uszkodzonym dzbanku ceramicznym (tzw. siwaku). „Całość posiada masę około 3 kg” – dodano.


„Monety o różnym stopniu zachowania – oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku – tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (62 sztuki)” – poinformował urząd konserwatorski. Jak wyjaśniono, zlepieńce to monety zespolone po kilka sztuk wskutek procesów utleniania.


Poszukiwał narzędzi, znalazł skarb


„Oprócz monet w dzbanku natrafiono na fragmenty tkaniny. Zabezpieczono również fragmenty ceramiczne uszkodzonego dzbanka” – przekazał WUOZ. Wyjaśniono, że na skarb natrafił przypadkowo Michał Łotys, który poszukiwał współczesnych elementów wyposażenia mechanicznego sprzętu rolniczego z wykorzystaniem wykrywacza metali.


26 lutego br. powiadomił o znalezisku delegaturę WUOZ w Białej Podlaskiej. Przeprowadzone następnego dnia oględziny wykazały, że naczynie z monetami zostało celowo zakopane na polu ornym opodal gospodarstwa. Obiekt zostanie w całości przekazany w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.


Zobacz także: „Złoty grobowiec” sprzed 3,2 tys. lat odkryty przy współudziale polskich naukowców

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej