
1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyła się premiera płyty „Witold Pilecki. Kwiat biały olbrzyma. Wiersze i piosennik”. Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawują m.in. Telewizja Polska i Polskie Radio. Wydanie płyty wsparła Polska Fundacja Narodowa.
– Walki nie podejmuje się wyłącznie wtedy kiedy mamy szansę na zwycięstwo czy pewność, że je osiągniemy. Walkę podejmuje się także w imię wartości,...
zobacz więcej
„Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki” to tytuł płyty, na której znalazło się dziewięć autorskich kompozycji i aranżacji muzycznych poezji autorstwa Witolda Pileckiego. Koncert premierowy wydawnictwa miał miejsce 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
– Rotmistrz Witold Pilecki to nie tylko bohaterski ochotnik do Auschwitz, urodzony żołnierz i wytrawny konspirator. To obrońca polskich granic w 1939 roku, uczestnik walk powstania warszawskiego, to wreszcie ofiara komunistycznego reżimu. Jest także Pilecki mniej znany czyli społecznik, agronom, a wreszcie poeta – przykład romantycznej kresowej duszy. Takiego właśnie Pileckiego – mniej znanego, lecz nie mniej ciekawego – przybliża płyta „Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki” – przekazał rzecznik PFN Temistokles Brodowski.
– Inicjatywa muzycznej aranżacji poezji Witolda Pileckiego to próba przedstawienia go w intymności i prywatności, przez prymat kochającego męża i ojca, wrażliwego na piękno przyrody i empatycznego człowieka. Naszym wspólnym celem jest ukazanie rotmistrza nie tylko jako patrioty i autorytetu, ale także jako przykładu miłości do rodziny, a przez to nadania adekwatnych akcentów dla ogromu jego samopoświęcenia – powiedział prezes PFN Marcin Zarzecki.
To wyjątkowe wydawnictwo powstało dzięki współpracy Polskiej Fundacji Narodowej i Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu, które jest wydawcą albumu.
Żołnierze niezłomni walczyli o taką Polskę, jaką mamy dzisiaj: Polskę, która jest suwerenna, niezależna i niepodległa, która może swoje...
zobacz więcej
– W przestrzeni publicznej rotmistrz Pilecki figuruje jako bohater niezłomny. I to prawda. Staramy się jednak pokazywać bohaterów jako zwykłych ludzi, mających uczucia, ale także jako tych, których było stać na wielkie czyny. Jeśli wczytamy się w teksty wierszy Pileckiego, to zobaczmy w nich człowieka niezwykle wrażliwego na piękno przyrody oraz uczucia wobec swoich dzieci i małżonki, wynikające z chrześcijańskiego systemu wartości. W wierszach jest nuta nostalgii oraz tęsknota za krainą dzieciństwa – dodał wiceprezes PFN Michał Góras.
Do realizacji płyty została zaproszona przez jej pomysłodawcę i producenta Jacka Pechmana, artystka Katarzyna Mielnik oraz muzyk Hadrian Filip Tabęckiwraz z zespołem muzycznym. Gościnnie w projekcie wzięli udział muzycy Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa, a także znakomici aktorzy: Andrzej Mastalerz i Przemysław Tejkowski.
Patronat honorowy nad płytą objęli: prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz najbliższa Rodzina Rotmistrza; Zofia Pilecka – Optułowicz, Andrzej Pilecki, którym dedykowana jest płyta.
Patronat medialny sprawują: Telewizja Polska, Polskie Radio, Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia Audytorium 17, Polskie Radio Rzeszów oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.