RAPORT

Pogarda

Skąd się wzięły „strachy na wróble”? [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Małe, szare, wesoło ćwierkające, znane nawet małym dzieciom wróbelki Elemelki czy wróble Ćwirki skrywają wiele ciekawych tajemnic. Po pierwsze nie każdy z nas ma świadomość, że w Polsce występują dwa gatunki tych ptaków – wróbel zwyczajny, zwany też domowym, i wróbel polny, czyli mazurek.

Żywy goblin przyłapany? Jest zdjęcie

W minioną sobotę Andrés Manuel López Obrador udostępnił na swoich kontach społecznościowych fotografię przedstawiającą przyczajone w konarach...

zobacz więcej

W 2004 roku wróbel zwyczajny i wróbel polny został w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową ze względu na gwałtowny spadek populacji. W ciągu ostatnich 40 lat w Europie ubyło aż 600 milionów ptaków, a największy spadek liczebności dotyczy własnie wróbli.


Co ciekawe, wróble są ptakami egzotycznymi – w Europie pojawiły się wraz z rozwojem rolnictwa. Ptaki te są ściśle związane z osadami ludzkimi. W czasie wojny, gdy ewakuowano wsie, po jakimś czasie odlatywały też wróble.


Wróble dawniej były tak liczne, że powodowały znaczny udział w stratach zasiewów na polach. Ktoś wpadł na pomysł zrobienia kukły, znanej dziś wszystkim pod nazwą „strach na wróble”. Pomysł nie był trafiony, ptaki szybko przyzwyczaiły się do nich, ale strachy pozostały, urozmaicając krajobraz.

Ciekawostką jest też fakt, że w 1958 roku chiński, komunistyczny dyktator Mao Zedong ogłosił „Kampanię walki z czterema plagami”: wróblami, szczurami, muchami i komarami. W wyniku tej akcji w całych Chinach wytępiono niemal wszystkie wróble.


Rok po zakończeniu kampanii przyszła plaga szarańczy, a larwy, pozbawione naturalnego wroga (wróbla) tak się rozpleniły, że pozjadały niemal wszystkie plony. Tak oto wyplenienie wróbla, którego oskarżało się o spadki plonów, przyczyniło się do trzyletniej klęski głodu i śmierci blisko 30 mln ludzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej