RAPORT

Pogarda

Kolejna misja załogowa SpaceX. Na pokładzie Rosjanin i obywatel ZEA

Najnowsze

Popularne

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała w czwartek z centrum NASA na Florydzie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W kapsule rakiety są cztery osoby, w tym Rosjanin i astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – podała agencja Reutera.

Janusz na nieboskłonie. Na cześć Polaka

Janusz – tak nazywa się nowo odkryta asteroida. Nazwano ją na cześć pracującego obecnie w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym polskiego...

zobacz więcej

Start rakiety z centrum kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral nastąpił o godz. 6.34 czasu polskiego. Jest to szósta załogowa misja SpaceX. Nowi astronauci dołączą do siedmiu obecnych mieszkańców ISS, wśród których jest m.in. pierwsza rdzenna Amerykanka oraz Rosjanka. 

 

Misja potrwa sześć miesięcy, w ciągu których załoga przeprowadzi około 200 eksperymentów, takich jak m.in. wzrost ludzkich komórek w przestrzeni kosmicznej czy kontrola materiałów palnych w mikrograwitacji. 

 

Czwartkowy start nastąpił 72 godziny po tym, jak pierwsza próba została odwołana niemal w ostatniej chwili z przyczyn technicznych. NASA poinformowała, że usterka została naprawiona. 

 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna działa od ponad 20 lat i jest obsługiwana przez konsorcjum,

w skład którego wchodzą USA, Rosja, Kanada, Japonia i 11 krajów europejskich. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej