RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Bez odszkodowań dla ofiar księży pedofilów”

Episkopat Polski przyjął dokument ws. wytycznych postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele. Jak zapowiadano, jego głównym założeniem jest brak tolerancji w takich przypadkach. Według dokumentu, biskup może przenieść księdza do stanu świeckiego, ale duchownych obowiązuje tajemnica spowiedzi i wówczas nie jest możliwa współpraca z wymiarem sprawiedliwości. Kościół nie poczuwa się też do zobowiązań materialnych wobec ofiar księży dopuszczających się pedofilii.

– Dokument pozostaje w ścisłym związku z linią Watykanu – poinformował abp Józef Michalik. Stolica Apostolska musi go jeszcze zatwierdzić.

Hierarcha przypomniał, że duchownych obowiązuje tajemnica spowiedzi. Jak mówił, w tym przypadku nie jest możliwa współpraca Kościoła z wymiarem sprawiedliwości. Zaznaczył jednak, że w innych przypadkach współpraca jest wskazana. Dodał, że biskupi nie mogą się od niej wymawiać.

Abp Michalik pytany o ewentualne odszkodowania dla poszkodowanych przez księży-pedofilów, odpowiedział, że Kościół nie może poczuwać się do zobowiązań materialnych. – Odsyłamy do winowajcy – powiedział. Zapewnił natomiast, że Kościół zapewnia pomoc ofiarom pedofilii oraz moralne zadośćuczynienie. Jest także zobowiązany do zapobiegania takim przypadkom, m.in. poprzez wychowanie.

Zapowiedział, że polski Kościół nie chce niczego ukrywać w kwestii pedofilii. Podkreślił, że episkopatowi zależy, by dzieci były chronione przed tego typu patologiami.

Abp Michalik podkreślił, że dokument jest nowelizacją obowiązujących obecnie wytycznych. Dodał, że konieczne jest zachowanie prawa do obrony dobrego imienia oskarżonych. – Nie można iść za jakimś anonimem, musi być możliwość sprawdzenia. Trzeba sprawdzić i wyciągnąć konsekwencje – powiedział hierarcha.

Stolica Apostolska zobowiązała episkopaty w poszczególnych krajach, by do końca maja przedstawiły dokumenty ws. wytycznych postępowania w przypadkach pedofilii. Mają to zrobić na podstawie okólnika wydanego w ubiegłym roku przez Watykan. W dokumencie wskazano, że biskup ma „obowiązek powiadomienia władz świeckich o domniemanym przestępstwie”.

W watykańskich wytycznych napisano, że „nadużycie seksualne osób niepełnoletnich nie jest tylko przestępstwem kanonicznym, lecz także przestępstwem ściganym przez prawodawstwo cywilne”.

Stolica Apostolska podkreśla, że duchowny oskarżony, aż do momentu udowodnienia mu winy, korzysta z domniemanej niewinności. „Niemniej biskup może zapobiegawczo ograniczyć wykonywanie posługi kapłańskiej w oczekiwaniu na wyjaśnienie oskarżeń” – informuje Watykan.

źródło:

Zobacz więcej