Krystyny przejęły władzę w Rzeszowie

Zjazdy Krystyn odbywają się od 1998 r., zazwyczaj w różnych miastach i w odmienny sposób (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Około 600 Krystyn z całej Polski i z zagranicy świętowało swoje imieniny w Rzeszowie. Podczas uroczystego wiecu na rynku, prezydent miasta Tadeusz Ferenc wręczył solenizantkom klucz do bram Rzeszowa i przekazał im na czas świętowania władzę.

W tym roku Krystyny świętowały swoje imieniny juz po raz 15. Hasłem jubileuszowego Zjazdu Krystyn było: EuroKrystyny 2012 „Imieniny Krystyny u rodziny”.

Współorganizatorka imprezy w Rzeszowie Krystyna Leśniak-Moczuk witając zgromadzonych na wiecu, powiedziała, że Krystyny to boginie „ciała, umysłu i szaleństwa”. Natomiast prezydent Rzeszowa życzył Krystynom, aby jak najwięcej mężczyzn je uwielbiało, kochało i przede wszystkim słuchało, co spotkało się z owacją solenizantek.

Po wiecu Krystyny, ubrane niczym dwórki królewskie w stylizowane nakrycia głowy, przeszły ulicami miasta do Filharmonii Podkrpackiej na koncert tamtejszej orkiestry symfonicznej. W korowodzie, oprócz solenizantek, uczestniczyły też orkiestry, zespoły artystyczne, członkowie Towarzystwa Dobrego Wojaka Szwejka. Imieniny Krystyn specjalnym pokazem uczcił też znany polski trialowiec Krystian Herba z Rzeszowa.

Do Rzeszowa na swe doroczne spotkanie przyjechały Panie nie tylko z najdalszych zakątków Polski, ale także z Brazylii, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Węgier, Niemiec. Niektóre z nich uczestniczyły we wszystkich dotychczasowych zjazdach.

Wśród uczestniczek znalazła się m.in. 92-letnia pisarka Krystyna Nepomucka, aktorka Krystyna Kołodziejczyk oraz najmłodsze rzeszowskie Krysie: 10-miesięczna oraz dwu- i ośmioletnie.

Doskonałej zabawy nie zepsuła nawet pochmurna i wietrzna pogoda.

Solenizantki wspominały Krystynę Bohenek

Przed południem solenizantki wzięły udział w mszy świętej za duszę Krystyny Bochenek (pomysłodawczyni uroczystych obchodów imienin Krystyn, która zginęła w katastrofie smoleńskiej) i za Krystyny biorące udział w XV Jubileuszowym Zjeździe.

Krystyny szaleją do środy

Krystyny wezmą jeszcze udział w bankiecie imieninowym, w czasie którego posmakują jadła Kół Gospodyń Wiejskich przy akompaniamencie kapeli z gminy Hyżne, zapoznają się z książką dr Krystyny Leśniak-Moczuk „Fenomen Krystyn”, a sławne i polonijne Krystyny zostaną uhonorowanie przez władze miasta i regionu.

W programie imienin znajdą się także tańce, koncerty czy rewia strojów świata.

Krystyny, które świętować będą do środy, zwiedzą też różne muzea w Rzeszowie i okolicach, w tym Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie, gdzie będą degustować wyroby. Odwiedzą także Lwów.

Uczestniczki jubileuszowego zjazdu świętują na Podkarpaciu już od niedzieli. Wtedy właśnie rozegrały mecz piłkarski z drużyną księży mistrzów Europy, strzelając siedem goli i pokonując duchownych jedną bramką. W poniedziałek wzięły udział w odbywającej się na Uniwersytecie Rzeszowskim konferencji „Kobieto, kim jesteś we współczesnym świecie”.

15 lat minęło...

Zjazdy Krystyn odbywają się od 1998 r., zazwyczaj w różnych miastach i w odmienny sposób. Dotychczas Krystyny świętowały swoje imieniny m.in. w Katowicach (dwukrotnie), Sopocie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Zakopanem i Szczecinie. Początek tradycji tego oryginalnego obchodzenia imienin Krystyny dała nieżyjąca już senator Krystyna Bochenek organizując w 1998 r. pierwszy zjazd w Katowicach. Obecnie przedsięwzięcie kontynuuje jej córka Magdalena.

źródło:

Zobacz więcej