RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy najlepsi w zawodach RobotChallenge

Podczas mistrzostw RobotChallenge polskie zespoły zdobyły w sumie 13 medali (fot. facebook/RobotChallenge)

Aż 13 medali: pięć złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe, zdobyli konstruktorzy robotów z Polski, którzy w weekend brali udział w prestiżowych zawodach RobotChallenge w Wiedniu. Drugie miejsce w klasyfikacji zajęła Austria, która dostała siedem medali.

W wiedeńskich zawodach – uznawanych za największe i najbardziej prestiżowe w Europie – startują mobilne, samodzielne, własnoręcznie skonstruowane roboty. W tegorocznej edycji wzięło udział kilkuset uczestników z ponad 20 krajów, a rywalizowali oni w czternastu konkurencjach. Zawodnicy z Polski podczas zawodów zaprezentowali ponad 60 robotów.

Zespoły z Polski okazały się lepsze niż twórcy robotów z Austrii (w sumie 7 medali), Czech (4 medale) czy Łotwy (3 medale).

Polacy wygrali klasyfikację medalową największych zawodów robotów mobilnych w Europie drugi raz z rzędu. W zeszłym roku w zawodach tych Polacy zdobyli 6 medali złotych, 4 srebrne i 4 brązowe.

RobotChallenge odbywa się od 2004 r. Od tego czasu startowało w niej już ponad tysiąc robotów z 31 państw.

„Polskie” podium w Line Follower

Największym sukcesem dla Polaków zakończyła się konkurencja Line Follower, w której roboty muszą jak najszybciej pokonać trasę wyznaczoną na ziemi linią. Polscy zawodnicy zdobyli w tej kategorii wszystkie trzy miejsca na podium. Zarówno złoty i srebrny medal trafił w tej konkurencji do studentów Koła Naukowego Inżynierii Mechatronicznej Politechniki Wrocławskiej.

Z kolei w kategorii Micro Sumo złoty medal otrzymali m.in. Michał Gazda i Przemysław Elias, z Koła Naukowego „Integraf” na Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy zbudowali robota „Zwierzak”. W tej kategorii w szranki stanęły roboty o wymiarach maksymalnych 5x5x5 cm i wadze do 100 g, których zadaniem było zepchnąć przeciwnika z maty.

Nasza konstrukcja różniła się od innych – miała po dwóch stronach rozkładane lemiesze, którymi mogliśmy atakować przeciwników – opowiedział Michał Gazda. – Na początku szło nam średnio, ale potem udało nam się dopracować algorytmy i wygrać w zawodach – dodał. Konstruktor powiedział też, że konkurencja była spora – startowało aż 30 robotów z 7 krajów, konstrukcje były więc bardzo zróżnicowane.

Polskie roboty najszybsze

Złoto otrzymały również polski robot Fast Foot, który zwyciężył w kategorii Humanoid Sprint. W tej konkurencji roboty humanoidalne, a więc o ludzkich kształtach, miały jak najszybciej pokonać wyznaczony odcinek idąc lub biegnąc.

Z kolei R-BOT Sarmatic okazał się najlepszy w kategorii Puck Collect, w której udało mu się jak najszybciej zebrać i ułożyć na ringu małe kolorowe krążki. Z kolei konstrukcja ROBO-HOBBY.PL Drone jako jedyna otrzymała nagrodę w kategorii Air Race Autonomous – konkurencji dla robotów latających.

źródło:

Zobacz więcej