RAPORT

Pogarda

11 minut wysiłku fizycznego dziennie znacząco poprawia zdrowie

To największa w historii analiza wcześniejszych prac naukowych (fot. Shuterstock/NDAB Creativity)
To największa w historii analiza wcześniejszych prac naukowych (fot. Shuterstock/NDAB Creativity)

Najnowsze

Popularne

Nawet odrobina ruchu może sprawić, że pożyjemy dłużej i będziemy zdrowsi – to wnioski z opracowania naukowców z uniwersytetu w Cambridge. Wynika z niego, że już niewiele ponad 10 minut wysiłku fizycznego dziennie znacząco poprawia zdrowie.

Ćwiczenia fizyczne a terapia zaburzeń psychicznych. Nowa analiza naukowców

Ćwiczenia fizyczne są skuteczne w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy stany lękowe – wynika z analizy badań, którą...

zobacz więcej

To największa w historii analiza wcześniejszych prac naukowych. Pod lupą znalazło się 200 badań, obejmujących 30 mln ludzi.


Wnioski? Wystarczy 75 minut energicznego marszu tygodniowo, czyli 11 minut dziennie. Ale naukowcy podkreślają: w grę wchodzi też taniec, jeżdżenie na rowerze czy np. gra w tenisa.


Zgony na świecie. Co dziesiątego da się uniknąć


Taki wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i niektórych nowotworów. Efekt? Pożylibyśmy dłużej. Ze statystyk wynika, że w skali świata udałoby się uniknąć co 10. przedwczesnego zgonu.


Oficjalne zalecenia brytyjskiego ministerstwa zdrowia są bardziej ambitne. Departament zachęca mieszkańców Królestwa do 150 minut wysiłku tygodniowo.


Wytarczy 6 minut intensywnych ćwiczeń dziennie, by uniknąć Alzheimera


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej