RAPORT

Pogarda

Pierwszy raz w Polsce robot pomógł chirurgom w operacji dzieci

Operacje dotyczyły pacjentek z nowotworami (fot. uniwersyteckie Centrum Kliniczne)
Operacje dotyczyły pacjentek z nowotworami (fot. uniwersyteckie Centrum Kliniczne)

Najnowsze

Popularne

Pierwsze w Polsce trzy operacje u dzieci z wykorzystaniem robota da Vinci wykonano w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Pacjentki w wieku 4, 6 i 17 lat czują się dobrze.

Robot Da Vinci pomógł w pionierskiej operacji [WIDEO]

zobacz więcej

Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci w UCK zostały przeprowadzone w poniedziałek i we wtorek przez eksperta z Francji prof. Thomasa Blanca ze Szpitala Dziecięcego Necker w Paryżu. Współdziałali z nim specjaliści z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży: prof. Piotr Czauderna, dr hab. Andrzej Gołębiewski, dr Marcin Łosin, anestezjolog dr Małgorzata Barwicka i pielęgniarka instrumentariuszka Anna Raczkowska.


Szpital w komunikacie podał, że były to pierwsze w Polsce operacje u dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci. Operacje przeszły trzy pacjentki w wieku 4, 6 i 17 lat.


Robot pomógł w operacjach onkologicznych


Szpital podał, że były to dwa przypadki onkologiczne: torbiel nadnercza i guz w trzonie trzustki. Zoperowano też dziecko z wadą układu moczowego w postaci wodonercza wskutek zwężenia połączenia moczowodu z miedniczką nerkową.


Ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK prof. Piotr Czauderna, cytowany w przesłanym komunikacie, zaznaczył, że chirurgia robotyczna daje wiele korzyści. „Pozwala na przykład na dużo bardziej precyzyjny sposób operowania”, ocenił.


Zobacz także: Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia by-passów przy użyciu robota Da Vinci


Zaznaczył, że są także przeciwskazania do takich zabiegów.

Z zegarmistrzowską precyzją usuwa nowotwory. Robot da Vinci w akcji

W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. przeprowadzono pierwszą w historii tej lecznicy operację robotem chirurgicznym da Vinci. Tym samym szpital...

zobacz więcej

„To np. bardzo młody wiek pacjenta lub bardzo mała masa ciała. Takich zabiegów nie wykonuje się też u noworodków. Operacja z wykorzystaniem robota również nie ma sensu w przypadku guzów o dużych rozmiarach, ponieważ i tak trzeba zrobić znaczne nacięcie, żeby tę zmianę wydobyć”, zaznaczył prof. Czauderna.


Szpital w komunikacie podał, że zabieg w asyście robota jest mniej inwazyjny. To dla pacjentów oznacza zmniejszenie bólu operacyjnego, szybsze gojenie z powodu mniejszej rany i skrócenie czasu hospitalizacji.


Wypis ze szpitala już po pół doby


UCK wskazał, że według statystyk dzieci po operacji wypisywane do domu są już po około 12 godzinach. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań niesie także realne korzyści dla lekarzy. Operacja jest łatwiejsza, odpada również czynnik zmęczenia.


Szpital wskazał również na wady chirurgii robotycznej: są to koszty zabiegów, które znacznie przewyższają koszty zabiegów laparoskopowych.


Czytaj też: Warszawa: Debiut robota operującego Da Vinci


Operacje w asyście robota u dzieci nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

„Całe przedsięwzięcie udało się m.in. dlatego, że pozyskaliśmy pieniądze od sponsorów. Dzięki nim mogliśmy te pierwsze trzy operacje przeprowadzić”, stwierdził prof. Czauderna.


Dodał również, że robot nie zostanie w UCK na stałe. Będzie jedynie „wstawiany do konkretnych, wcześniej uzgodnionych i zaplanowanych operacji”.


Szpital przekazał, że pacjentki, które przeszły operacje za pomocą robota, czują się dobrze, jedna z nich w środę opuści szpital.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej