RAPORT

Pogarda

Putin kupił kochance największy apartament w kraju

Nieruchomość została kupiona z funduszy firmy zarejestrowanej na Cyprze (fot. proekt.media)
Nieruchomość została kupiona z funduszy firmy zarejestrowanej na Cyprze (fot. proekt.media)

Najnowsze

Popularne

Apartament w Soczi z basenem, salą kinową i lądowiskiem dla śmigłowców – taką luksusową nieruchomość, według portalu Projekt, kupił Władimir Putin dla Aliny Kabajewej, uważanej za jego partnerkę życiową. Portal nazywa Kabajewą „niekoronowaną carycą Rosji”.

USA nie nakładają sankcji na kochankę Putina. Media ujawniają, dlaczego

Stany Zjednoczone nie zdecydowały się na sankcje wobec partnerki Władimira Putina Aliny Kabajewej w obawie przed dalszą eskalacją napięć z Rosją –...

zobacz więcej

Dziennikarze portalu podają, że Soczi, kurort nad Morzem Czarnym, jest jednym z ulubionych miejsc Putina. Despota według reporterów „spędza znaczną część roku w rosyjskich subtropikach”.


Projekt opisuje następnie nieruchomość znajdującą się w kompleksie Królewski Park w Soczi: to dwukondygnacyjne mieszkanie o powierzchni 2600 mkw., z basenem, salą kinową, patio i lądowiskiem dla śmigłowców na dachu. Rosyjski serwis nieruchomości CIAN nazywał ten penthouse w 2021 r. „największym apartamentem w Rosji”.


Apartament za pieniądze firmy z Cypru


Nieruchomość ta według dziennikarzy została kupiona w 2011 r. z funduszy zarejestrowanej na Cyprze firmy Ermira. Formalnym nabywcą był Oleg Rudnow, nieżyjący już dawny znajomy Putina z Petersburga.


Projekt powołuje się na osobę, która „w ciągu kilku lat uczestniczyła bezpośrednio w zarządzaniu” Ermirą i związanymi z nią spółkami. To właśnie te firmy „wydawały miliony dolarów na osobiste potrzeby Putina i jego bliskich, takie jak pałac w Gelendżyku, willa w Soczi, nieruchomość dla zięcia i byłej żony prezydenta”, twierdzi Projekt.

„Aby przekonać się, że »królewski« penthouse związany jest z Kabajewą, korespondent Projektu pojechał do Soczi i udając nabywcę, spotkał się z agentami nieruchomości sprzedającymi mieszkania w tym budynku. Dwóch agentów przyznało, że słyszeli, iż penthouse »jest własnością Kabajewej«. Mieszkańcy powiedzieli jednak, że Kabajewej tam nie widzieli, przynajmniej w ostatnich latach. Najprawdopodobniej wolała ona mieszkać w innym, bardziej ustronnym miejscu”, informuje portal.


Projektant wnętrz mężem zaufania Putina


Projekt publikuje zdjęcia domniemanego apartamentu Kabajewej. Jak podaje, w internecie wciąż można znaleźć oryginalny prospekt reklamowy. Wymienia on jako projektanta wnętrz Walentina Judaszkina, wziętego projektanta mody. Był on także mężem zaufania Putina podczas wyborów prezydenckich 2012 r.


W 2021 r. penthouse został na krótko wystawiony na sprzedaż; w ogłoszeniu opublikowano wizualizację luksusowych wnętrz.


„Alarm!”. Majątek Władimira Putina


Na zdjęciach widać np. jadalnię niemal w całości pokrytą marmurem, złoconą dekorację schodów prowadzących na piętro, salę kinową wykończoną cennymi gatunkami drewna i basen na dachu ze wspaniałym widokiem na morze.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej