RAPORT

Pogarda

Już dziś w kinach nowa produkcja TVP – „Filip”

Dystrybucję filmu wsparła Polska Fundacja Narodowa (fot. Jarosław Sosiński/Akson Studio)
Dystrybucję filmu wsparła Polska Fundacja Narodowa (fot. Jarosław Sosiński/Akson Studio)

Najnowsze

Popularne

W piątek 3 marca do kin w całej Polsce trafi nowa produkcja Telewizji Polskiej – film „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda. Dystrybucję filmu wsparła Polska Fundacja Narodowa.

Francja. Polemika wokół filmu o rzezi Wandejczyków

We Francji trwa polemika wokół filmu o rzezi Wandejczyków – zapomnianej masakrze w okresie rewolucji dokonanej przez francuskich żołnierzy na...

zobacz więcej

– Polska Fundacja Narodowa, która od lat wspiera polską kinematografię, jest mecenasem wielu produkcji filmowych, zaangażowała się w promocję oraz dystrybucję filmu w kraju i za granicą – przekazał rzecznik PFN Temistokles Brodowski. 

  

Obraz opowiada historię chłopaka, tytułowego Filipa, który po tym, jak w okupowanej Polsce stracił rodzinę, znalazł zatrudnienie w luksusowej restauracji hotelowej w III Rzeszy. Bohater, ukrywając żydowskie pochodzenie, buduje własny świat pełen wygód, przyjaciół i kobiet, jednak zbliżająca się ku końcowi II wojna światowa odciska coraz większe piętno na misternie budowanej rzeczywistości. 

  

– Film produkcji TVP „Filip”, to unikająca sztampy opowieść o kontestacji szaleństwa II wojny światowej. W zestawieniu z bardziej tradycyjnymi fabułami dotyczącymi tematu mamy w tej produkcji do czynienia z nieoczywistym przeciwstawianiem się wojennej tragedii z pragnieniem zachowania życia i świadomością funkcjonowania w sytuacji nienormalności. Polska Fundacja Narodowa wspiera polską kinematografię, zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, traktujące o polskiej historii. W przypadku „Filipa” mamy do czynienia z produkcją, którą powinien poznać widz zagraniczny, właśnie ze względu na uniwersalność przekazu i zekranizowanie pięknej prozy Tyrmanda – powiedział prezes PFN Marcin Zarzecki. 

W 2022 r. film został nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrody indywidualne w czasie festiwalu otrzymali również: za zdjęcia Michał Sobociński, za charakteryzację Dariusz Krysiak, a za rolę tytułowego Filipa Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego otrzymał Eryk Kulm Jr. 

   

– Polska Fundacja Narodowa intensywnie realizuje zróżnicowane spektrum działań zgodnie ze swoją misją, jaką jest podtrzymywanie polskiej pamięci zbiorowej. Opowiadając o polskiej historii i doświadczeniach II wojny światowej, zaangażowaliśmy się w krajową i zagraniczną dystrybucję filmu, dzięki czemu dotrze on do szerokiego grona odbiorców w Polsce i na całym świecie – powiedział Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej