RAPORT

Pogarda

Janusz na nieboskłonie. Na cześć Polaka

Ponad 30 asteroid, czyli małych ciał niebieskich, nazwano już na cześć jezuitów (fot.  NASA's James Webb Space Telescope, zdjęcie ilustracyjne)
Ponad 30 asteroid, czyli małych ciał niebieskich, nazwano już na cześć jezuitów (fot. NASA's James Webb Space Telescope, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Janusz – tak nazywa się nowo odkryta asteroida. Nazwano ją na cześć pracującego obecnie w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym polskiego księdza jezuity Roberta Janusza. Pozostałe nowe asteroidy nazwano na cześć dwóch innych jezuitów z obserwatorium oraz papieża Grzegorza XIII, który był z nim związany – poinformowało Watykańskie Obserwatorium.

Noc spadających gwiazd. Dziś pokaz Delta Leonidów [WIDEO]

zobacz więcej

Asteroida Janusz do tej pory miała tylko numer 565184. 

 

Druga otrzymała nazwę Johannhagen na cześć księdza Johanna Hagena (1847–1930), dyrektora watykańskiego obserwatorium, a trzecia – Stoeger. Upamiętnia ona księdza Billa Stoegera (1943–2014), kosmologa i teologa. 

 

Asteroidę numer 560974 nazwano Ugoboncompagni. To imię i nazwisko papieża Grzegorza XIII, który żył w latach 1502–1585. Polecił on reformę kalendarza, który znany jest jako kalendarz gregoriański i zastąpił kalendarz juliański. To ten papież również, urodzony jako Ugo Boncompagni, zainicjował pracę papieskich astronomów. 

 

Ponad 30 asteroid, czyli małych ciał niebieskich, nazwano już na cześć jezuitów. 

 


Zgodnie z obowiązującym regułami, kiedy dochodzi do odkrycia nowego ciała niebieskiego, przypisuje się mu najpierw numer. Jedynym organem nadającym oficjalne nazwy obiektom astronomicznym i strukturom na ich powierzchniach jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej