RAPORT

Pogarda

Białoruś. Zamalowali „Cud nad Wisłą” w kościele. Są zdjęcia

Fresk był już zamalowywany w czasach komunizmu (fot. FB/Witek Korybut-Daszkiewicz)
Fresk był już zamalowywany w czasach komunizmu (fot. FB/Witek Korybut-Daszkiewicz)

Najnowsze

Popularne

Portal belsat.eu dotarł do zdjęć, na których widać, jak ekipa złożona z kilku mężczyzn pokrywa białą farbą fresk przedstawiający Bitwę Warszawską 1920 roku. Malowidło ścienne zdobiło wybudowany w 1934 roku kościół w Sołach. Jak relacjonuje portal, już kilka miesięcy temu w jednym z programów białoruskiej telewizji państwowej krytykowano dzieło, ponieważ pokazuje „zabójstwo sowieckich żołnierzy” i „rozpala wrogość na tle narodowościowym”.

Białoruś. Reżimowe władze żądają zniszczenia fresku „Cud nad Wisłą”

Władze białoruskie żądają zniszczenia fresku „Cud nad Wisłą” w kościele Matki Bożej Różańcowej w Sołach na Grodzieńszczyźnie – informuje portal...

zobacz więcej

Portal TVP Biełsat wyjaśnia, że reżim Alaksandra Łukaszenki już od dawna sugerował konieczność usunięcia fresku przedstawiającego Cud nad Wisłą. 

 

Jak przypomina, w grudniowym programie TV ONT, poświęconym kościołowi, miejscowy proboszcz informował, że w sprawie fresków przyjeżdżali urzędnicy rejonowi ze Smorgoni, którzy kazali je zamalować. 

 

Ksiądz wtedy tłumaczył, że nie może tego zrobić, bo obraz jest poświęcony. 

 

Fresk był już zamalowywany w czasach komunizmu; spod warstwy farby został wydobyty po odzyskaniu przez Białoruś niepodległości. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej