RAPORT

Pogarda

Słoń robot w indyjskiej świątyni. Co będzie tam robił?

Słoń robot kosztował około pół miliona indyjskich rupii, czyli ok. 26,8 tys. zł (fot. Facebook/HAWSKerala)
Słoń robot kosztował około pół miliona indyjskich rupii, czyli ok. 26,8 tys. zł (fot. Facebook/HAWSKerala)

Najnowsze

Popularne

Sztuczny słoń zastąpi żywe zwierzęta w świątyni w indyjskim stanie Kerala – poinformowało BBC. „Zwierzę” waży 800 kg, a mierzy ponad 3 metry. Może poruszać uszami i ogonem, lać wodę z trąby, a nawet nosić ludzi na plecach – wylicza portal Newstrack Live.

Tom Cruise jako Pumba. Kto Timonem?

Jamesa Cordena i Toma Cruise'a już niedługo będzie można zobaczyć w rolach dwóch legendarnych postaci kina animowanego: Timona i Pumby z „Króla...

zobacz więcej

Słoń noszący dźwięczne imię Irinjadappilli Raman został ufundowany przez międzynarodową organizację pozarządową występującą w obronie zwierząt (People for Ethical Treatment of Animals – PETA) i indyjską aktorkę Parvathy Thiruvothu.


Koniec z niewolą słoni?


Rajkumar Namboothiri, główny kapłan świątyni Sree Krishna, wyraził wdzięczność ofiarodawcom za prezent, który pozwoli na organizowanie rytuałów bez udziału zwierząt. Powiedział też dziennikarzom, że liczy, iż także inne ośrodki religijne rozważą zastąpienie robotami trzymanych w niewoli słoni.


W mediach ukazały się też filmy z nagraniem słonia robota.Zobacz także: Nie żyje Mamuśka. Przywódczyni surykatek miała 16 lat

Najstarszy jeż europejski dożył 16 lat

Najstarszy jeż europejski dożył 16. roku życia – wynika z badań naukowców duńskich opublikowanych na łamach pisma „Animals”.

zobacz więcej

W południowym stanie Kerala znajduje się jedna piąta przetrzymywanych w Indiach w niewoli słoni. Wiele z nich jest wynajmowana przez świątynie, w których są używane do odprawiania rytuałów i składania ofiar, lub do nich należy.


Przebywanie w hałasie i chaosie związanym z procesjami świątynnymi jest dla zwierząt bardzo stresujące, bywa też niebezpieczne dla ludzi. Według danych PETA w ciągu 15 lat słonie zabiły w Kerali 526 ludzi.


Słonie wpadają w panikę i zabijają


Thechikkattukavu Ramachandran, niezwykle popularny 40-letni słoń, zabił co najmniej dwa inne słonie i 13 osób – przypomina BBC. Ludzie najczęściej ginęli z powodu paniki zwierzęcia: podczas świątynnych uroczystości w 2019 r. Ramachandran spłoszyły odpalone obok petardy. Zginęły wówczas dwie osoby.


Władze okręgu usiłowały w konsekwencji zakazać udziału słynnego słonia w obchodach religijnych, które rozpoczynał poprzez symboliczne otwarcie ogromnych bram świątyni. Nie pozwolił na to jednak opór fanów Ramchandrana, organizatorów świąt i Federacji Właścicieli Słoni. Urzędnicy zostali zmuszeni do odwołania zakazu.


Sztuczny słoń kosztował około pół miliona indyjskich rupii, czyli ok. 26,8 tys. zł.


Zobacz także: Trzy tysiące lat wierności. Dokąd wracają renifery tundrowe?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej