RAPORT

Pogarda

Filtruje wodę i wytwarza prąd. Wynalazek wielu zastosowań

Wynalazcy ulepszają membranę, tak aby uzyskiwana woda nadawała się do picia (fot. Korea Institute of Science and Technology)
Wynalazcy ulepszają membranę, tak aby uzyskiwana woda nadawała się do picia (fot. Korea Institute of Science and Technology)

Najnowsze

Popularne

Koreańska grupa inżynierów stworzyła niedrogą i łatwą w produkcji dwuwarstwową błonę, która odfiltrowuje z wody zanieczyszczenia i jednocześnie produkuje elektryczność. Zdaniem badaczy wodę będzie można nawet pić, a błona ma już trafić do jednej z fabryk.

Materiał, który sam się naprawia [WIDEO]

zobacz więcej

Oczyszczanie wody pochodzącej z różnych źródeł, deszczu, oceanów, gruntu, rzek czy ścieków, wymaga zwykle użycia dużych nakładów energii – zwracają uwagę badacze z Korea Institute of Science and Technology (KIST). Koreańscy eksperci twierdzą, że można inaczej – ich zdaniem da się energię w trakcie oczyszczania produkować.


Wynalazek łatwy i niedrogi


Opracowali oni dwuwarstwową membranę, która działa w taki właśnie sposób. Pierwsza warstwa to membrana porowata, która prowadzi filtrację. Druga to polimer produkujący prąd.


Woda przepływa prostopadle do powierzchni membrany, co w polimerze powoduje przepływ jonów w kierunku równoległym do powierzchni. Membrana odfiltrowuje przy tym 95 proc. cząstek większych niż 10 nm. Jak twierdzą badacze, usuwa więc skutecznie mikroplastik, a nawet metale ciężkie.


Wynalazek jest przy tym łatwy i niedrogi w produkcji – można do tego wykorzystać techniki druku i wytwarzać arkusze dowolnych rozmiarów.


Jego twórcy pracują teraz nad dodatkowym ulepszeniem filtracji, tak aby uzyskiwana woda nadawała się do picia. Zajmują się tym równolegle z przygotowywaniem membrany do zastosowania już w jednej z fabryk.

„Ta nowa technologia, która może rozwiązać problem niedostatku wody oraz wytwarzać ekologiczną energię, może znaleźć zastosowanie w systemach uzdatniania wody i awaryjnych źródłach energii” – mówi kierujący pracami dr Ji-Soo Jang.


Zobacz także: Galaktyka z ciemnej materii. Przełomowe odkrycie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej