RAPORT

Pogarda

„Takiego wyniku nie było od 8 lat”. Kontrole pojazdów podczas ferii zimowych

Kontrole autokarów w czasie ferii (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Kontrole autokarów w czasie ferii (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Główny Inspektorat Transportu Drogowego podsumował działania w ramach akcji „Bezpieczny autokar – ferie 2023”. Funkcjonariusze ITD skontrolowali blisko 2 razy więcej autokarów niż podczas ferii w 2022 roku. W tym roku w zdecydowanej większości przypadków pojazdy były w dobrym stanie i kontrole nie wykazały zaniedbań; zatrzymano najmniejszą liczbę dowodów rejestracyjnych na przestrzeni ostatnich 8 lat.

Pęknięte tarcze hamulcowe. Naczepa z ładunkiem wycofana z ruchu

Funkcjonariusze świętokrzyskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali w poniedziałek na DK9 Ostrowcu Świętokrzyskim do kontroli ciągnik...

zobacz więcej

Od 20 lat w ramach akcji „Bezpieczny Autokar” inspektorzy kontrolują pojazdy, którymi dzieci i młodzież udają się na zimowe wakacje. W tym roku Inspekcja Transportu Drogowego wzmożone kontrole rozpoczęła 14 stycznia – wraz z pierwszymi wyjazdami na ferie. W każdym kolejnym tygodniu szczegółowe inspekcje pojazdów i kierowców prowadzono według harmonogramu tegorocznych ferii. W obleganych zimą regionach zintensyfikowane działania trwały przez cały okres zimowej przerwy w nauce. Akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2023” zakończyła się 26 lutego.

 

Kontrole autokarów

 

„W tym roku sprawdziliśmy najwięcej autokarów podczas ferii zimowych od 8 lat. Co ważne, zatrzymaliśmy najmniej dowodów rejestracyjnych od 2015 roku. Cieszy nas to, że ten stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy jest coraz lepszy” – powiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, cytowany w komunikacie GITD.

 

Jak wskazano, „pojazdy i ich kierowców sprawdzano w specjalnie przygotowanych punktach kontroli, w miejscach wyjazdu zorganizowanych grup na zimowy wypoczynek, a także na głównych szlakach komunikacyjnych”. W autokarach sprawdzano głównie „stan układów bezpośrednio odpowiadających za bezpieczną jazdę, tj. hamulcowego i kierowniczego oraz ogumienie i oświetlenie pojazdów”. U kierowców weryfikowano przede wszystkim czas pracy i stan psychofizyczny. Kontrolowano też uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

 

Czytaj także: Kierowca ciężarówki ukarany za symulowanie prawidłowego oczyszczania spalin

 

W tym roku podczas ferii „skontrolowano 1421 autokarów, z czego 1346 należało do przewoźników krajowych, a 75 – do zagranicznych”. Sprawdzono więc prawie dwa razy więcej pojazdów niż w trakcie ubiegłorocznej zimowej akcji, podczas której „było ich w sumie 775”. Nałożono 142 mandaty karne i zatrzymano 36 dowodów rejestracyjnych; względem 9 pojazdów wystawiono zakaz dalszej jazdy. „W 1 przypadku – na okres 3 miesięcy – zostało zatrzymane prawo jazdy za brak rejestrowania na wykresówce wymaganych danych” – poinformował GITD. Nie odnotowano ani jednego nietrzeźwego kierowcy.

Bez prawa jazdy od 13 lat. Kierował niesprawnym dostawczakiem

Inspektorzy z mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego na DK60 koło Makowa Mazowieckiego w miniony piątek zatrzymali do kontroli kierowcę...

zobacz więcej

Jak oceniono, „zdecydowana większość autokarów zatrzymanych do kontroli była w dobrym stanie technicznym”. Inspektorzy mieli najczęściej zastrzeżenia odnośnie niesprawnego układu hamulcowego, niesprawnych świateł, zużytego bieżnika opon bądź wycieku płynu eksploatacyjnego.

 

Nieprawidłowości i niesprawne pojazdy


Każda nieprawidłowość stwierdzona w trakcie kontroli może się wiązać z koniecznością „podstawienia kolejnego, tym razem już sprawnego autokaru” lub też z wymianą kierowcy. Jak zaznaczono w komunikacie, „to także niepotrzebny stres i skomplikowanie ustalonego wcześniej co do szczegółów, wyjazdu dzieci i młodzieży na wypoczynek”.

 

Główny Inspektorat Transportu Drogowego podał kilka przykładów takich zdarzeń. Inspektorzy z WITD w Szczecinie wydali zakaz dalszej jazdy skontrolowanym przez nich autokarom ze względu na usterki układu pneumatycznego i oświetlenia.

 


„Wycieki płynów eksploatacyjnych, uszkodzone pasy bezpieczeństwa i kilka innych usterek, skutkujących zakazem dalszej jazdy, zachodniopomorscy inspektorzy stwierdzili np. w autokarze, którym wieziono dzieci do teatru. Także wycieki płynów eksploatacyjnych, czy nadmierny ubytek powietrza z układu pneumatycznego uniemożliwiły młodzieży ze Śląska podróż pojazdami skontrolowanymi przez inspektorów WITD z Katowic” – podał GITD.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej