RAPORT

Pogarda

„Iskry Niepodległej” ruszają w Polskę. „Chcemy inspirować dzisiejsze pokolenia”

Najnowsze

Popularne

„Iskry Niepodległej” to innowacyjne i interaktywne widowisko w mobilnej przestrzeni o Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat w różnych dziedzinach. Ten nowy projekt edukacyjny, przygotowany w dwóch ciężarówkach wkrótce przemierzy polskie miasta. – Staramy się inspirować dzisiejsze pokolenia do tego, żeby właśnie też stały się takimi „iskrami” Niepodległej, tak żeby znalazły w sobie talenty, a przecież talenty mamy bardzo różnorodne i można je spożytkować z myślą o wspólnym dobru – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info dyrektor Biura „Niepodległa” Wojciech Kirejczyk.

„Opowieść o wyjątkowym czasie i wyzwaniu”. Multimedialny portal o Bitwie Warszawskiej

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polskie Radio we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa” przygotowało okolicznościowy serwis...

zobacz więcej

Projekt „Iskry Niepodległej” zaprezentowano 27 lutego przy Dowództwie Garnizonu w Warszawie. W uroczystej premierze wziął udział szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz dyrektor Biura „Niepodległa” Wojciech Kirejczyk.

 

Do przygotowania spektaklu wykorzystano nowoczesne rozwiązania technologiczne. Widowisko będzie można oglądać w specjalnie zaprojektowanych naczepach ekspozycyjnych, które będą podróżować po wszystkich polskich województwach. Opowieści o wybitnych Polakach są zrealizowane w cyfrowej formie. Do realizacji projektu wykorzystano elementy interaktywne i muzykę, a elementy graficzne zostały wykreowane przy pomocy sztucznej inteligencji. Na specjalnie zaprojektowanym ekranie będzie można zobaczyć cyfrową postać, poruszającą się po ścianie ekspozycyjnej i prowadzącą narrację opowieści.

 

– „Iskry Niepodległej” to jest projekt skierowany tak naprawdę do każdego, ale przede wszystkim do młodzieży, bo to jest taka opowieść o historii przedstawiona przez pryzmat postaci Polek i Polaków, którzy zmieniali świat, którzy dokonali wielkich rzeczy, którzy właśnie byli takimi „iskrami Niepodległej” – powiedział Kirejczyk w rozmowie z portalem tvp.info. Jak dodał, historie są opowiedziane „w formie bardzo nowoczesnej, atrakcyjnej, multimedialnej”.

 

– Myślę, że ten projekt może z powodzeniem konkurować z multimedialnymi rozrywkami dostępnymi dla młodzieży – zaznaczył.

 

„Iskry Niepodległej” w trasie po Polsce

 

– „Iskry Niepodległej” to dwie ciężarówki multimedialne, które w tym tygodniu wyruszają w trasę w Polskę, i które odwiedzą w tym roku od kilkudziesięciu do stu miejscowości w całym kraju, przede wszystkim miast powiatowych i gminnych, a więc miejscowości, w których dostęp do oferty kulturalnej jest mniejszy niż w dużych miastach – poinformował dyrektor Biura „Niepodległa”.

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do akcji #mojaflaga

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkich Polaków oraz przyjaciół Polski do akcji „moja flaga”, czyli wywieszenia biało–czerwonej flagi przy...

zobacz więcej

– Zaczynamy od Podkarpacia, będziemy w Przemyślu, w Rzeszowie, w Łańcucie, w Miejscu Piastowym. Wrócimy na Mazowsze i będziemy w kilku podwarszawskich miastach powiatowych. Ten projekt będzie kontynuowany przez cały ten rok, ale też w kolejnym, bo jest to duża inwestycja, a mamy w Polsce setki miast i tysiące miejscowości – wskazał Kirejczyk.

 

Jak dodał, „ciężarówki będą jeździć osobno. Tutaj w Warszawie mamy wyjątkową okazję, żeby zobaczyć dwie na raz”.

 

Osiągnięcia Polaków na skalę światową

 

Celem projektu jest ukazanie niepodległości Polski poprzez historie naszych rodaków, których sukcesy w różnych dziedzinach pośrednio lub bezpośrednio wpłynęły na nasze życie i mogą stać się inspiracją dla innych osób. Są to znane nazwiska z ostatnich 100 lat. Przedstawiono osiągnięcia m.in. Jana Szczepanika, Ludwika Hirszfelda, Ireny Sendlerowej, Marka Kamińskiego, Jana Czochralskiego, Wandy Rutkiewicz, Mieczysława Bekkera. Są to wybitne postaci z takich dziedzin jak technika, medycyna, nauka, praca społeczna, kultura, sport oraz eksploracja świata i kosmosu. Na początku jednak wspomniani są też Ojcowie Niepodległości. Autorzy projektu wyjaśniają, że mobilne centrum edukacji ma zbudować przekonanie, że „niezależnie od talentów każdy może być iskrą zmieniającą świat”.

 

– Staramy się inspirować dzisiejsze pokolenia do tego, żeby właśnie też stały się takimi „iskrami” Niepodległej, tak żeby znalazły w sobie talenty, a przecież talenty mamy bardzo różnorodne i można je spożytkować z myślą o wspólnym dobru – zaznaczył dyrektor Biura „Niepodległa”.

 

Czytaj także: Serwis specjalny „Bitwa Warszawska 1920” nominowany do PRIX ITALIA


– Zaczynamy spektakl od opowieści o wolności jako tej wartości dla nas najważniejszej i wartości, która przez wieki istnienia naszego państwa zawsze była tą dominującą i podtrzymującą ducha narodowego, ducha państwowego – powiedział portalowi tvp.info Kirejczyk.

Obchody 100-lecia niepodległości Polski. Tysiące wydarzeń w całym kraju

Wspólne śpiewanie hymnu, „Koncert dla Niepodległej” na stadionie PGE Narodowy oraz Festiwal „Niepodległa” - to niektóre propozycje MKiDN i Biura...

zobacz więcej

– Zaczynamy od Ojców Niepodległości, ale później pokazujemy postaci właśnie naukowców, wynalazców, odkrywców, sportowców, ludzi kultury, społeczników tak, żeby każdy z nas mógł w tej opowieści znaleźć jakąś inspirację dla siebie – wskazał.

 

Minister kultury podczas premiery multimedialnego widowiska poinformował, że celem projektu jest „przedstawienie historii w sposób bardzo ambitny”. – Polska zaistniała w świecie nie tylko przez niepodległość, odzyskaną ponad 100 lat temu po bardzo trudnym okresie zaborów, tragicznych powstań, ale też ze względu na trwanie polskiej tożsamości i kultury – powiedział Gliński. Jak dodał, „Polska ma także nurt historii ambitnych postaci w takich obszarach jak nauka, medycyna, kultura, sport”. – To są te bardzo istotne elementy polskiej historii, o których warto opowiadać – podkreślił szef resortu kultury.

 

Dyrektor Biura „Niepodległa” powiedział nam , że „to jest projekt innowacyjny w ramach formuły opowieści po to, żeby z powodzeniem konkurował z tym natłokiem różnych treści, które do nas docierają”. – Jesteśmy bombardowani treściami multimedialnymi, krótkimi formami, obrazkami, dźwiękami i niestety, ale dzisiaj najmłodszym pokoleniom trudno niekiedy w tym gąszczu skupić się na dłuższych formach. Żeby przykuć uwagę, mówimy językiem naszych odbiorców i przyciągamy również tą formułą. Już zbliżając się do ciężarówki „Iskry Niepodległej”, ten obraz nas przyciąga; jest nowoczesny, intrygujący, a jednocześnie towarzyszą temu biało-czerwone barwy, obrazy postaci, o których dowiemy się w środku – mówił Wojciech Kirejczyk.

 

Czytaj także: „Narodowe Święto Niepodległości to moment, kiedy jesteśmy wszyscy razem”


– Dzisiaj organizujemy ten pokaz po raz pierwszy oficjalnie, ale już od kilku tygodni odbywały się takie pokazy testowe na grupach i młodzieży, i branży kulturalnej w ramach kongresu Niepodległa. Dostaliśmy dobry odzew – dodał.

 

Wybitni Polacy w mobilnym centrum edukacyjnym

 

Jedną z wybitnych postaci, o której można się będzie dowiedzieć w naczepie ekspozycyjnej, jest Jan Szczepanik. W 1895 roku pracował jako nauczyciel fizyki w Korczynie; wtedy też rozpoczął działalność wynalazczą. Po czym porzucił pracę w szkole i przeniósł się do Krakowa. Tam kontynuował próby wynalazcze. Do pierwszych osiągnięć należy usprawnienie w działaniu maszyny żakardowej, w której zastosował elektryczne sterowanie krosnem i papierowe karty programujące. Później też kontynuował udoskonalenia w dziedzinie żakardowego tkania dywanów i gobelinów przy użyciu wzorców wykonywanych metodą fotograficzną; zastosował on metodę tkania i barwienia wzorzystych tkanin. Technologię tę wprowadzono w kilku zakładach produkcyjnych w Niemczech, Austrii, Francji i Belgii. W 1898 roku przeprowadził się do Wiednia, gdzie zdobył popularność. Na początku XX wieku zyskał międzynarodową sławę. Odwiedzały go takie osobistości jak m.in. Ignacy Paderewski czy Mark Twain.

Polska Odrodzona. Zakończenie obchodów 100-lecia niepodległości

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości trwały aż pięć lat, gdyż sam fakt odzyskania...

zobacz więcej

W czasie pobytu w Wiedniu wynalazł też m.in.: fotosculptor, tj. urządzenie do kopiowania rzeźb, caloridul, czyli samoczynny regulator ciągu w piecach czy też automatyczny karabin szybkostrzelny. Między 1903 a 1914 rokiem mieszkał na zmianę w Tarnowie, Wiedniu, Dreźnie i Berlinie. W tym też okresie pracował nad filmem barwnym, czego dotyczy część jego patentów.

 

Łącznie uzyskał blisko 100 patentów, głównie austriackich, niemieckich, brytyjskich i amerykańskich. W latach 1900–1904 uzyskiwał od 10 do 15 patentów rocznie, a były to głównie zastrzeżenia dotyczące tych samych wynalazków w różnych krajach. Gdy w 1920 roku powołano Polski Urząd Patentowy, Szczepanik w pierwszej kolejności zastrzegał swoje wynalazki w ojczyźnie.


Ludwik Hirszfeld, którego będzie można poznać w mobilnym centrum edukacyjnym, przyczynił się do rozwoju badań nad chorobami zakaźnymi i szczepieniami w Państwowym Zakładzie Higieny (PZH), krótko po jego utworzeniu. W 1920 roku przejął kierownictwo Państwowego Zakładu Badania Surowic i Szczepionek, gdzie koordynował badania surowic i szczepionek produkowanych w PZH i w wytwórniach. Zajmował się też badaniami nad szerzeniem się błonicy oraz innych chorób zakaźnych dzieci; prowadził też badania nad paciorkowcami.

 


Jedną z wybitnych postaci przedstawianych w projekcie „Iskry Niepodległej” jest Irena Sendlerowa, która otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata oraz została Damą Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. Podczas II wojny światowej pomagała Żydom, ratowała osierocone żydowskie dzieci, próbując umieszczać je w sierocińcach, zakładach opiekuńczych, w klasztorach, w polskich rodzinach. Została kierownikiem referatu dziecięcego „Żegoty”. Załatwiała dla tych dzieci metryki urodzenia, pomoc lekarską i finansową. Podczas powstania warszawskiego angażowała się jako sanitariuszka.

teraz odtwarzane
Widowisko multimedialne „Iskry Niepodległej” rusza w trasę po Polsce

„Niepodległa do hymnu”. Świętujemy 11 listopada

We własnych domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi lub z zachowaniem zasad dystansu społecznego – tak w tym roku będzie wyglądała...

zobacz więcej

Znaną postacią ze szczególnymi osiągnięciami jest też Marek Kamiński, który jako pierwszy polarnik zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez zewnętrznego wsparcia. Na biegun północny dotarł wraz z Wojciechem Moskalem 23 maja 1995 roku, a na biegun południowy doszedł samodzielnie 27 grudnia 1995 roku. Ponadto, ma też bogate doświadczenie, jeśli chodzi o wyprawy wysokogórskie, rejsy oceaniczne oraz eksploracje Ameryki Południowej i Afryki.


Kolejne nazwisko, które pojawia się na interaktywnym widowisku to Jan Czochralski. Nie ukończył szkoły w Wągrowcu i nie uzyskał matury, jednak zaczął pracę w aptece w Krotoszynie w Wielkopolsce. Uczył się samodzielnie chemii. W 1901 roku wyjechał do Berlina, gdzie został zatrudniony w drogerii. Zgłębiał wiedzę z chemii i pracował w różnych koncernach. Ukończył Królewskie Kolegium Techniczne w Charlottenburgu i uzyskał tytuł inżyniera chemika ze specjalnością metalurgiczną. Później prowadził badania nad właściwościami, jakością i czystością metali, stopów i rud.

 

– Często to są osoby mało znane, natomiast o wybitnym osiągnięciach w skali światowej – powiedział wicepremier Gliński podczas konferencji.

 

Projekt „Iskry Niepodległej”

 

– Mam nadzieję, że projekt spodoba się przede wszystkim młodemu pokoleniu, bo zależy nam bardzo na debacie i rozmowie z młodymi ludźmi, na zainteresowaniu młodych ludzi tym, co prezentujemy w tych tirach – dodał.

 

Projekt powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia, m.in. mobilny ekran transparentny, które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space, Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

 

Czytaj także: 11 listopada nie był końcem walki o niepodległość


Projekt „Iskry Niepodległej” został sfinansowany z budżetu Polski w ramach środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN, a trasę mobilnego spektaklu wspiera Fundacja ORLEN.

 

– Warto podkreślić, że projekt jest realizowany przez polskie firmy. Od pierwszej śrubki te naczepy zostały zbudowane w Polsce przez firmy wyłonione w przetargu unijnym. Właśnie w trybie tego przetargu wybraliśmy dwie polskie rodzinne firmy, które od 20 lat realizują podobne projekty, przede wszystkim na eksport – zaznaczył dyrektor Biura „Niepodległa”, dodając, że „jest to powód do dumy, że jesteśmy w stanie budować takie formy komunikacji u nas” w kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej