RAPORT

Pogarda

Najstarszy jeż europejski dożył 16 lat

Najstarszy, naukowo potwierdzony wiek jeża europejskiego, wynosi 16 lat (fot. Getty Images)
Najstarszy, naukowo potwierdzony wiek jeża europejskiego, wynosi 16 lat (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Najstarszy jeż europejski dożył 16. roku życia – wynika z badań naukowców duńskich opublikowanych na łamach pisma „Animals”.

Żbiki powrócą do Anglii po 500 latach

W przyszłym roku w lasach Devonu i Kornwalii ma zostać wypuszczonych na wolność od 40 do 60 żbików. To pierwszy w Anglii program reintrodukcji tych...

zobacz więcej

Populacja jeża europejskiego ciągle się zmniejsza, dlatego duńscy naukowcy postanowili przeprowadzić dokładne badania dotyczące wieku i liczebności tych zwierząt.


Zespół pod kierunkiem dr Sophie Lund Rasmussen z uniwersytetów w Oksfordzie i w Aalborg (znana również jako dr Jeż) zainicjował projekt, w którym udział mogli wziąć wszyscy chętni mieszkańcy Danii. Naukowcy prosili wolontariuszy o dostarczanie im martwych jeży, znalezionych przy drogach lub w innych miejscach. Blisko 400 wolontariuszy dostarczyło 697 szczątków jeży z całej Danii.


Na podstawie badań żuchwy naukowcy oceniali wiek padłego zwierzęcia. Można to zrobić podobnie jak w przypadku ustalania wieku drzew, gdy liczy się słoje przyrostowe. Podobne warstwy przyrastają u jeży.


Okazało się, że najstarszy osobnik umarł w wieku 16 lat. Dwa inna osobniki osiągnęły wiek 13 i 11 lat.


Wcześniejsze ustalenia wskazywały na wiek dziewięciu lat jako maksymalny dla jeża. Mimo tych rekordowych wyników przeciętny wiek jeża wyniósł dwa lata, a ok. 30 proc. osobników zginęło w pierwszym roku życia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej