RAPORT

Pogarda

Tak mordują Rosjanie. Premiera filmu „Teneta”

Najnowsze

Popularne

Relacje świadków zbrodni rosyjskich, zgromadzone przez Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina, znalazły się w filmie dokumentalnym „Teneta”. Premiera filmu odbyła się w warszawskiej Kinotece. – W produkcji wykorzystano autentyczne fotografie i materiały filmowe, które dokumentują akty przemocy popełnione przez rosyjskich żołnierzy - mówi autorka filmu Aleksandra Kiereta.

73. Berlinale. „On the Adamant” ze Złotym Niedźwiedziem

Dokument „On the Adamant” Nicolasa Philiberta został laureatem Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu podczas gali zamknięcia 73. Berlinale.

zobacz więcej

Film dokumentalny autorstwa Aleksandry Kierety miał swoją premierę w pierwszą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Przybliża różne oblicza tragedii ludności cywilnej na terytorium okupowanego kraju. 


W odpowiedzi na agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Instytut Pileckiego w pierwszych dniach wojny powołał Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina (Centrum Lemkina). Misją jednostki jest zbieranie indywidualnych, naocznych świadectw ludności cywilnej, aby przez stworzenie zanonimizowanego archiwum utrwalić relacje o zbrodniach popełnionych przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy. 


Świadectwa zbierane są głównie w dwóch formach - pisemnych ankiet wypełnianych przez uchodźców w Polsce lub filmowych relacji, rejestrowanych najczęściej na terytorium Ukrainy.


– Pracownicy Centrum Lemkina, starają się dotrzeć do świadków i ofiar zbrodni popełnionych przez żołnierzy rosyjskich, aby zapisać je w pamięci świata – mówi Kateryna Leontyeva – korodynatror w Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej