RAPORT

Pogarda

Ćwiczenia fizyczne a terapia zaburzeń psychicznych. Nowa analiza naukowców

Najbardziej korzystny wpływ miały treningi trwające 12 tygodni lub krótsze (fot.  Leon Neal/Getty Images)
Najbardziej korzystny wpływ miały treningi trwające 12 tygodni lub krótsze (fot. Leon Neal/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ćwiczenia fizyczne są skuteczne w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy stany lękowe – wynika z analizy badań, którą publikuje pismo „British Journal of Sports Medicine”.

Uczucia kipią, człowiek się starzeje

W sferze uczuć powiedzenie „co cię nie zabije, to wzmocni” niekoniecznie jest prawdziwe, a „tylko spokój nas może uratować” jak najbardziej – zdają...

zobacz więcej

Dlatego autorzy analizy uważają, że aktywność fizyczna powinna być jedną z podstawowych metod leczenia osób z depresją, stanami lękowymi czy będących w złym stanie psychicznym. 

  

Naukowcy z University of South Australia w Adelajdzie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu 97 przeglądowych prac dotyczących 1039 badań, którymi objęto 128 119 osób. W grupie badanych znajdowały się osoby z zaburzeniami psychicznymi, osoby z innym chorobami przewlekłymi oraz osoby zdrowe. 

 

Aktywność fizyczna w parze z poprawą stanu psychicznego 

  

Okazało się, że w porównaniu ze standardową terapią ćwiczenia fizyczne miały istotny statystycznie wpływ na łagodzenie objawów depresji, stanów lękowych; korzystnie wpływały też na osoby w złym stanie psychicznym. 

  

Największe korzyści z aktywności fizycznej odnosiły osoby z depresją, kobiety w ciąży i w połogu, osoby z HIV oraz z przewlekłą chorobą nerek, jak również osoby zdrowe. 

Intensywniejsza aktywność fizyczna była powiązana z większą poprawą objawów psychicznych. Jej skuteczność malała jednak w raz z upływem czasu. Najbardziej korzystny wpływ miały treningi trwające 12 tygodni lub krótsze, co oznacza, że ten rodzaj interwencji może szybko dawać efekty - ocenili badacze. 

Specjalne miejsce w sercu – specjalne miejsce w mózgu

Dwujęzyczność to wyzwanie, ale dwujęzyczny jest nawet co 10. z nas, chociażby ze względów geopolitycznych. Istnieją jednak osoby wielojęzyczne,...

zobacz więcej

Jak skomentował główny autor pracy dr Ben Singh, włączenie aktywności fizycznej do terapii różnych zaburzeń i problemów natury psychicznej powinno być priorytetem. Jest to o tyle istotne, że liczba osób, których one dotyczą, stale rośnie. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jedna na osiem osób na świecie (970 mln) żyje z jakimś problemem psychicznym. Globalne koszty tego są szacowane na 2,5 bilionów dolarów rocznie, a do 2030 r. mają wzrosnąć do 6 bilionów

  

Jak ćwiczyć? Spacery i trening siłowy 

 

– Wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia zdrowie psychiczne. Jednak mimo dowodów na to, nie została szeroko wdrożona jako terapia pierwszego wyboru – podkreślił dr Singh. 

  

Jak dodał, jego zespół zaobserwował, że korzyści mogą przynosić różne rodzaje aktywności fizycznej, w tym ćwiczenia aerobowe, np. spacery, joga, pilates, trening siłowy. Co ważne, nie potrzeba wcale dużo ćwiczeń by odnotować ich pozytywny wpływ na psychikę, podkreślił. 

  

– Mamy nadzieję, że nasza analiza potwierdzi potrzebę stosowania aktywności fizycznej (...) jako podstawowego podejścia w leczeniu depresji i stanów lękowych – podsumował współautor pracy prof. Carol Maher. 

 

Zobacz także: „Depresja bez depresji”. Jak rozpoznać depresję maskowaną? 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej