RAPORT

Pogarda

W ciągu 10 lat niemal 40 procent obowiązków ludzi przejmą automaty

Chińskie automaty już przyrządzają potrawy w barze w Szanghaju. (Fot. CFOTO/Future Publishing; Getty Images)
Chińskie automaty już przyrządzają potrawy w barze w Szanghaju. (Fot. CFOTO/Future Publishing; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Średnio 39 proc. domowych prac ma w ciągu dekady zostać zautomatyzowane – twierdzą specjaliści od sztucznej inteligencji z Wielkiej Brytanii i Japonii.

Występuje w owocach, słodyczach i spermie. Czy jej nadmiar napędza Alzheimera?

Choroba Alzheimera może być konsekwencją nadmiernej aktywacji mózgowego metabolizmu fruktozy, która zakłóca pracę tego organu i funkcje neuronów –...

zobacz więcej

Jak zwracają uwagę eksperci z University of Oxford, na przykład w Wielkiej Brytanii osoby w wieku od 15 do 64 lat spędzają ok. 43 proc. zajętego czasu na prace domowe – gotowanie, sprzątanie, opieka nad dziećmi czy osobami starszymi. Przy tym mężczyźni poświęcają na to ok. połowę mniej czasu niż kobiety. W Japonii z kolei panowie spędzają na tych zajęciach niespełna 20 proc. czasu, które poświęcają tym zajęciom kobiety.


Czytaj także: Rzadka choroba niszczy narządy. Polscy naukowcy mają pomysł na jej leczenie


Badacze z Oxfordu z kolegami z Japonii zapytali 29 brytyjskich oraz 36 japońskich ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, o to, jakie ich zdaniem miejsce automaty będą miały w domowych pracach. Według specjalistów, w ciągu dekady przejmą one 39 proc. czasu poświęcanego na takie obowiązki.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Skuteczny lek na raka coraz bliżej? Sztuczna inteligencja śledzi komórki

Naukowcy wykorzystują sztuczną inteligencję do analizy ruchu i zachowania komórek pod mikroskopem. Badanie ma pomóc w opracowaniu skuteczniejszych...

zobacz więcej

Najłatwiejsze do zautomatyzowania mają przy tym być zakupu warzyw i owoców (59 proc.), a najtrudniejsze – fizyczna opieka nad dziećmi (21 proc.). Brytyjscy specjaliści twierdzili przy tym, że maszyny przejmą 42 proc. czasu domowych obowiązków, a japońscy – że 36 proc. Może to wynikać z tego, że w Wielkiej Brytanii technologia silniej wiąże się z wyręczaniem ludzi. Brytyjscy specjaliści płci męskiej byli przy tym bardziej optymistycznie nastawieni do zmian niż kobiety.


Wcześniejsze badania wskazywały, że generalnie mężczyźni częściej wykazują entuzjazm odnośnie nowych technologii. W Japonii było tymczasem odwrotnie. W tym przypadku rolę mogły odegrać większe nierówności w podziale domowych obowiązków.


Czytaj także: Kosmos „przeprogramowuje” ludzki mózg


„Nasze badanie z udziałem ekspertów od nowych technologii z Wielkiej Brytanii i Japonii wskazuje, że za 10 lat automatyzacja domowych prac może zmniejszyć przeznaczany na nie czas o 39 proc.” – podsumowują wyniki naukowcy. Zwracają przy tym uwagę, że takie badania nie tylko pomagają prognozować przyszłą sytuację, ale także ją kształtują. Ważne jest więc prowadzenie ich z udziałem przedstawicieli różnych kultur.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej