RAPORT

Pogarda

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości przed willą „Jasny Dom”

1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie rozpoczną się 27 lutego od upamiętnienia ofiar sowieckich represji więzionych w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej przy ul. Świerszcza 2 – poinformował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w komunikacie przesłanym na platformę Twoje Info.

„Spojrzeć ludziom prosto w oczy”. Wystawa poświęcona Janowi Olszewskiemu

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 7 lutego odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej byłemu premierowi Janowi Olszewskiemu pt. „Spojrzeć...

zobacz więcej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Uroczystości rozpoczną się już wcześniej; 27 lutego o godz. 17:00 szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru, przetrzymywane w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej, w Willi „Jasny Dom”, w 1945 roku. Podczas uroczystości przewidziano przemówienie szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Kamienica przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie od lutego do października 1945 roku była siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego. W piwnicach budynku urządzono wówczas cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach mieściły się biura i pokoje przesłuchań. Historycy Instytutu Pamięci Narodowej uważają, że w trakcie istnienia aresztu przez budynek przeszło ponad tysiąc kobiet i mężczyzn, w tym żołnierzy Armii Krajowej.

 

Zobacz także: „Wola, wiara i walka”. Wystawa w 80. rocznicę wymarszu Armii Andersa z ZSRS


Jak napisał Urząd w komunikacie, „potwierdzeniem ponurej przeszłości piwnic są zachowane do dziś wyryte na ceglanych ścianach napisy, kalendarze kreskowe oraz drzwi z wyciętymi charakterystycznymi judaszami”.

 

Czytaj także: Polityka germanizacyjna na Pomorzu w czasie II wojny światowej

 

Na ścianach można znaleźć m.in.: wyryty znak krzyża, napisy: „Jezu, wyratuj”, „Matko Boża, Opiekunko Nasza, Wyratuj”. Jak podkreśla Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych napisy te świadczą „o nieludzkich warunkach i bestialskim traktowaniu więźniów przez ludową policję polityczną”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej