RAPORT

Pogarda

Błaszczak potwierdza: Polskie Leopardy trafiły na Ukrainę [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Polskie Leopardy już trafiły na Ukrainę – poinformował na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Dodał, że równolegle szkoleni są ukraińscy żołnierze przez polskich, kanadyjskich i norweskich instruktorów w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie.

Nieoficjalnie: Polska przekazała pierwsze Leopardy Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki poinformuje w piątek w Kijowie, że Polska przekazała już Ukrainie pierwsze czołgi Leopard, nieoficjalnie informują...

zobacz więcej

Na początku posiedzenia RBN Błaszczak podkreślał aktywność Polski na rzecz wspierania Ukrainy. Przypomniał, że 11 stycznia prezydent Andrzej Duda wystąpił z projektem stworzenia koalicja, która przekaże czołgi zachodniej produkcji Ukrainie.


– I rzeczywiście taką koalicję zbudowaliśmy – dodał.


Błaszczak o współpracy z Niemcami


Zdaniem ministra „tutaj zasadniczą rolę odgrywa fakt naszej współpracy z Niemcami”.


– Otóż ja po rozmowie z moim odpowiednikiem niemieckim na jego prośbę przystałem na taki podział, że strona polska zajmuje się budowaniem koalicji państw, które mają czołgi Leopard 2A4, a strona niemiecka państw, które mają czołgi Leopard 2A6 – podkreślił szef MON.


Czytaj też: Rok temu Rosja zaatakowała Ukrainę


Podziękował też swoim odpowiednikom z Norwegii, Kanady, Finlandii i innych państw, bo, jak mówił, „doprowadziliśmy do tego, że batalion tych czołgów został stworzony”.


Wicepremier przekazał też, że „dzisiaj polskie Leopardy już trafiły na Ukrainę”. – Równolegle szkoleni są ukraińscy żołnierze przez polskich, kanadyjskich i norweskich instruktorów w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie – dodał minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej