RAPORT

Pogarda

Piątek z opadami, od deszczu po śnieg [PROGNOZA]

Najnowsze

Popularne

Piątek będzie pochmurnym dniem. Jak przekazała synoptyk IMGW Ilona Bazyluk, okresami większych przejaśnień można się spodziewać tylko na zachodzie kraju. Przelotnie popada głównie deszcz, ale na północy możliwy jest deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. W nocy przybędzie go o kolejne 10 cm.

Zima na Suwalszczyźnie, na Dolnym Śląsku – wiosna [PROGNOZA]

W czwartek będą się utrzymywać duże różnice temperatur między północnym wschodem a południowym zachodem. Jak przekazał synoptyk IMGW Michał...

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia oraz częściowo Wyspy Brytyjskie są pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują niże z układami frontów atmosferycznych. Polska znajduje się w zasięgu płytkiego niżu znad Skandynawii. Z zachodu na wschód kraju przemieszcza się front okluzji, a za nim do Pomorza Zachodniego dotrze kolejny front atmosferyczny i będzie wędrował w głąb kraju. Z zachodu napływa powietrze polarne morskie, początkowo cieplejsze, w ciągu dnia stopniowo chłodniejsze.


Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 989 hPa i będzie spadać.


IMGW: dość ciepło


W piątek przelotnie popada głównie deszcz. – Na północy nadal możliwy deszcz ze śniegiem, w górach śnieg. Tam spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm – wskazała Bazyluk. Dodała, że w piątek będzie jeszcze dość ciepło, bo na zachodzie kraju temperatura wzrośnie do 9 st. Celsjusza, w centrum do około 7 st., a na Pomorzu do 2 st.


Wiatr w całym kraju będzie porywisty. W górach te porywy sięgną do 90 km/h. Powieje z kierunków zachodnich.

W nocy z piątku na sobotę możliwe jest oblodzenie, zwłaszcza na północy kraju, bo tam będzie najchłodniej, od około minus 2 st. – zaznaczyła synoptyk IMGW. Podała, że w centrum temperatura minimalna będzie na poziomie około 1–2 st., a na południowym wschodzie termometry wskażą około 4 st.


W dalszym ciągu będzie pochmurnie. Opady, głównie śniegu i deszczu ze śniegiem, spodziewane są niemal w całym kraju. Tylko na południowym wschodzie popada jeszcze deszcz.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


– W górach te opady śniegu będą intensywne. Przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść około 10 cm, głównie w Sudetach i Karpatach – powiedziała Bazyluk.


Wiatr nad morzem, na wschodzie, miejscami na południu będzie porywisty. Nad morzem te porywy sięgną do około 60 km/h, w górach do 90 km/h. Powieje z południowego zachodu.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej