RAPORT

Pogarda

Archeolodzy znaleźli w Kamieniu Pomorskim cenny zabytek

Bullę znaleziono w Kamieniu Pomorskim (fot. Facebook/GS24/Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej)
Bullę znaleziono w Kamieniu Pomorskim (fot. Facebook/GS24/Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej)

Najnowsze

Popularne

W Kamieniu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) podczas prac ziemnych natrafiono na wyjątkowy zabytek – średniowieczną papieską bullę. Jest to, jak pisze „Głos Szczeciński”, fragment ołowianej pieczęci z wizerunkiem św. Piotra.

Ruiny sprzed blisko 4,5 tys. lat znalezione w Peru

Archeolodzy z Peru znaleźli ruiny zabudowań cywilizacji Caral, jednej z najstarszych na półkuli zachodniej. Według komunikatu przekazanego lokalnym...

zobacz więcej

Dziennik wyjaśnia, że słowo „bulla” oznacza urzędowy dokument papieski, ale także okrągłą, metalową pieczęć przytwierdzaną dawniej do tego dokumentu.

Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka powiedział, że nie wiadomo, do którego papieża należała pieczęć, ponieważ jest ona częściowo uszkodzona. Brakuje numeru papieża.


„Wiemy na pewno, że ta bulla należała do Innocentego, ale w średniowieczu mieliśmy siedmiu papieży o tym imieniu. Możemy przypuszczać, że pieczęć pochodzi z późnego średniowiecza, a więc mogła należeć do papieża Innocentego VI, VII lub VIII” – powiedział szef kamieńskiej placówki.

Archeolog wyjaśnił, że po szczegółach wizerunku św. Piotra i po literach będzie można poznać, czyją własnością była bulla, ale to wymaga dokładniejszych, specjalistycznych badań.


Cenne i rzadkie znalezisko


Grzegorz Kurka podkreślił, że bulla, na którą trafili członkowie działającego przy Muzeum Stowarzyszenia im. św. Korduli, jest bardzo cennym znaleziskiem, ponieważ jest to jedna z 20 lub 25 papieskich pieczęci odnalezionych na terenie Polski. Na Pomorzu jest ich kilka.„Głos Szczeciński” poinformował, że bullę papieża Innocentego odnaleziono podczas prac archeologicznych na Starym Mieście w Kamieniu Pomorskim. Natrafiono na nią w wierzchniej warstwie ziemi, około czterech metrów od budynku po byłym browarze Voerkeliusów. Grzegorz Kurka przypuszcza, że ziemia, w której odkryto zabytek, została przywieziona z innego miejsca.

Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przekazał, że po konserwacji bulla zostanie wyeksponowana w Muzeum.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej