RAPORT

Pogarda

Kosmos „przeprogramowuje” ludzki mózg

Lot kosmiczny ma wpływ na ciało człowieka (fot. ESA)
Lot kosmiczny ma wpływ na ciało człowieka (fot. ESA)

Najnowsze

Popularne

Mózgi astronautów, którzy dłuższy czas przebywają w kosmosie, ulegają „przeprogramowaniu”. Pojawiają się zmiany w połączeniach nerwowych – ustalili naukowcy z Uniwersytetu w Antwerpii w Belgii. Badanie zlecono na potrzeby projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej i rosyjskiej agencji Roskosmos – informuje TVP Nauka.

Odkryto enzym, który zmniejsza odkładanie się tłuszczu w organizmie

Enzym ten może się okazać przełomem w walce z otyłością i cukrzycą. Proteaza SENP2 odpowiada bowiem za metabolizm komórkowy i – upraszczając – ma...

zobacz więcej

Ewolucyjnie człowiek jest stworzony do życia w polu grawitacyjnym Ziemi. Brak grawitacji wpływa na ciało i mózg.


Już wcześniej było wiadomo, że podczas długotrwałego przebywania w kosmosie następuje utrata gęstości kości czy masy mięśniowej. Pobyt poza Ziemią może także wywołać niedokrwistość – wskazuje TVP Nauka.


Nowe badanie naukowców rzuca nieco więcej światła na zachowanie mózgu podczas lotu kosmicznego trwającego średnio 172 dni. Polegało na zbadaniu mózgów kosmonautów za pomocą dyfuzyjnego rezonansu magnetycznego, który wykorzystuje w obrazowaniu ruchy cząsteczek wody w przestrzeni zewnątrzkomórkowej.


Badania wykonywano przed lotem, zaraz po powrocie na Ziemię oraz siedem miesięcy po zakończeniu lotu.


Odnaleziono zmiany w połączeniach komórek nerwowych w kilku obszarach odpowiadających za ruch. Obszary motoryczne to ośrodki inicjujące ruch – w stanie nieważkości mózg musi się dostosować do zmienionego otoczenia ze względu na inne działania ruchowe podejmowane przez astronautę.

Zimą potrzebujemy więcej snu REM. Są wyniki badań

Nowe badania nad snem wykazały, że w okresie zimowym u ludzi wydłuża się faza REM – informuje pismo „Frontiers in Neuroscience”. Naukowcy sugerują...

zobacz więcej

– Mózg jest „przeprogramowywany” – tłumaczy dr Andrei Doroshin z Uniwersytetu Drexel.


Naukowcy wskazują, że zmiany były widoczne nawet siedem miesięcy po powrocie na Ziemię. Co więcej, ujawniają, że zmiany w mózgu zachodzą w komorach graniczących z ciałem modzelowatym, częścią łączącą obie półkule.


Ustalono, że komory, w których występuje płyn, na skutek przebywania w kosmosie rozszerzają się. Jest to wywoływane przez przesunięcia sąsiadującej tkanki nerwowej.


Zmienia się więc kształt w mózgu, a nie, jak początkowo sądzono, następują zmiany strukturalne.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


TVP Nauka zwraca uwagę, że badanie uświadamia potrzebę zrozumienia jaki wpływ na ciało człowieka ma lot kosmiczny. To można osiągnąć przez długotrwałe badania wpływu stanu nieważkości na mózg.


Na razie nie wiadomo, jednak jakie rezultaty przyniosą – oceniono. Mózg jest plastycznym organem, który potrafi się dostosowywać zarówno budową jak i funkcją w ciągu całego życia. Wcześniejsze badania dowodziły, że podczas pobytu w kosmosie zmienia się zarówno struktura jak i działanie mózgu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej