RAPORT

Pogarda

„Depresja bez depresji”. Jak rozpoznać depresję maskowaną?

W depresji maskowanej problemy emocjonalne nie wysuwają się na pierwszy plan (fot. Shutterstock/ YAKOBCHUK VIACHESLAV)
W depresji maskowanej problemy emocjonalne nie wysuwają się na pierwszy plan (fot. Shutterstock/ YAKOBCHUK VIACHESLAV)

Najnowsze

Popularne

Mało się mówi o depresji maskowanej, a jest to specyficzny rodzaj zaburzeń depresyjnych, które dają mało charakterystyczne objawy, różniące się od klasycznych rodzajów tej choroby. Mogą to być różnego rodzaju bóle, lęki, fobie, natręctwa, problemy z układem krążenia, zaburzenia odżywiania czy nawet skłonności do używek – mówi w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Justyna Soroka.

Uczucia kipią, człowiek się starzeje

W sferze uczuć powiedzenie „co cię nie zabije, to wzmocni” niekoniecznie jest prawdziwe, a „tylko spokój nas może uratować” jak najbardziej – zdają...

zobacz więcej

Jak zaznaczyła ekspertka, z powodu nieswoistych objawów depresja maskowana mylona jest ze schorzeniami somatycznymi, czyli zaburzeniami mającymi bezpośredni związek z problemami natury psychicznej.


– Depresję maskowaną można nazwać podstępnym wrogiem, paradoks polega na tym, że jest to jakby depresja bez depresji, czyli problemy emocjonalne nie wysuwają się na pierwszy plan – zobrazowała.


Wskazała, że są różne powody, dla których może dojść do pojawienia się tego rodzaju depresji, nie zostały one jednak określone dokładnie. Specjaliści zgadzają się jednak, że taka depresja może być uwarunkowana predyspozycjami osobowościowymi. Szczególnie często dotyka to perfekcjonistów, a także osoby mające problemy z wyrażaniem emocji.

Z tej przyczyny tym trudniej zdiagnozować depresję maskowaną. Objawy pojawiają się np. po dniu pracy w domu, po wypełnieniu obowiązków.


– Normalnie funkcjonujemy, chodzimy do pracy, mamy życie towarzyskie – nawet osoby, które widzą nas z zewnątrz codziennie, nie są w stanie określić, że mamy jakiś problem – podkreśliła Soroka.


Zobacz także: Od chronicznego stresu do depresji

Skuteczny lek na raka coraz bliżej? Sztuczna inteligencja śledzi komórki

Naukowcy wykorzystują sztuczną inteligencję do analizy ruchu i zachowania komórek pod mikroskopem. Badanie ma pomóc w opracowaniu skuteczniejszych...

zobacz więcej

Zaburzenia pojawiają się, jeżeli mamy spokój, odpoczywamy – wtedy zaczyna nas boleć w klatce piersiowej czy mamy trudności z jedzeniem, ze snem – dopiero wtedy zaczynamy dostrzegać te wszystkie objawy, które są mylone z typowymi objawami somatycznymi – powtórzyła.


Niech rozstrzygnie specjalista


W takich przypadkach należy pomyśleć o wizycie u psychologa: być może zauważone trudności mają podłoże zewnętrzne, co specjalista zdoła zweryfikować. Można również skorzystać z pomocy psychiatry.


Jednocześnie tym bardziej należy zadbać o prawidłowy sen, o odpoczynek. Niektórzy sugerują też spróbowania technik relaksacyjnych, np. oddechowych.


Depresja maskowana nie jest wyróżniana przez systemy klasyfikacyjne jako odrębny podtyp.


Zobacz także: Depresja, mobbing i łamanie praw pracowniczych. Burza wokół Centrum Praw Kobiet

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej