RAPORT

Pogarda

Dobra wiadomość dla seniorów. Od marca emerytury będą wyższe

Podwyżką objęte będą również dodatki i świadczenia pieniężne (fot. Shutterstock/Pressmaster)
Podwyżką objęte będą również dodatki i świadczenia pieniężne (fot. Shutterstock/Pressmaster)

Najnowsze

Popularne

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosną o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja będzie kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki, która wyniesie 250 zł brutto – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podwyższyć czy obniżyć wiek emerytalny? Są wyniki sondażu

Blisko połowa badanych uważa, że należałoby obniżyć wiek emerytalny w Polsce – tak wynika z nowego sondażu IBRiS dla Radia ZET. Co trzecia pytana...

zobacz więcej

– Waloryzacja emerytur, rent i innych świadczeń długoterminowych z ZUS, KRUS i systemu mundurowego w 2023 r. obejmie łącznie około 10,3 mln osób. Będzie się składać z trzech komponentów: cenowego, płacowego i kwotowego. Wskaźnik waloryzacji wyniesie 14,8 proc., bo tyle wyniosła średnioroczna inflacja dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów (14,4 proc.) – wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. 

  

Od marca wzrosną najniższe gwarantowane kwoty świadczeń emerytalno-rentowych. Minimalna emerytura będzie wynosiła 1588,44 zł brutto, czyli o 250 zł więcej niż dotychczas. 

  

Waloryzacja emerytur. Nie trzeba składać żadnego wniosku


Jak przypomina ZUS, prawo do niej mają osoby, które osiągnęli wymagany staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Do kwoty 1588,44 zł brutto wzrośnie również minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.


Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne – 1600,70 zł brutto. 

  

Podwyżką objęte będą również dodatki i świadczenia pieniężne. Najpopularniejszy z nich, dodatek pielęgnacyjny, wyniesie 294,39 zł. 

W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy gwarantowana kwota podwyżki wynosi 187,50 zł brutto, a w przypadku emerytury częściowej – 125 zł brutto. 

  

Waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Każdy emeryt i rencista otrzymają decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia. Tak jak w ubiegłym roku decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. trzynastki seniorzy otrzymają w jednej przesyłce pocztowej – podkreśla szefowa ZUS. 

  

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2023 r. Jeśli z jakiegoś powodu wypłata świadczenia była zawieszona (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), waloryzacja świadczenia będzie możliwa dopiero przy wznowieniu wypłaty świadczenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej