RAPORT

Pogarda

Joe Biden w Polsce. Znamy szczegóły jego wizyty

Joe Biden (fot.  Anna Voitenko/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Joe Biden (fot. Anna Voitenko/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę 21-22 lutego; spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą i z liderami Bukareszteńskiej Dziewiątki, wygłosi przemówienie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według Białego Domu tematem spotkania z prezydentem RP będzie współpraca dwustronna. Polska i USA współpracują gospodarczo.

Biden w Polsce. „USA nie akceptują polityki Francji i Niemiec”

Joe Biden we wtorek rozpocznie dwudniową wizytę w Polsce. Zdaniem Jana Parysa to czytelny sygnał. „USA nie akceptują dwuznacznej polityki Francji i...

zobacz więcej

„Prezydent USA Joe Biden będzie przebywał w Polsce we wtorek i środę” – przekazała Kancelaria Prezydenta. „W trakcie wizyty spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i weźmie udział w Nadzwyczajnym Szczycie Dziewiątki Bukareszteńskiej NATO” – dodano. 

 

Początkowo Biały Dom informował, że amerykański prezydent przybędzie do Polski w poniedziałek wieczorem. Jednak z najnowszych informacji wynika, że Boeing Air Force One ma wylądować we wtorek rano na warszawskim Lotnisku Chopina.

 

Jak podaje Biały Dom, Boeing Air Force One to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli prezydentury. Samolot ma charakterystyczne, niebiesko-białe malowanie; widnieje na nim napis „United States of America”, flaga amerykańska i pieczęć prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

Co Biden powie w Warszawie? Przydacz odsłania kulisy

We wtorek po południu prezydent Joe Biden wygłosi przemówienie w ogrodach Zamku Królewskiego. – To będzie przemówienie natury historycznej, ale...

zobacz więcej

Jak poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, spotkanie prezydentów Joego Bidena i Andrzeja Dudy odbędzie się we wtorek po godz. 13 w Pałacu Prezydenckim. 


Przydacz podkreślił, że wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się od oficjalnego powitania, zgodnie z protokołem. – Następnie druga część to spotkanie w wąskim formacie – dodał minister.


Spotkanie w cztery oczy


Według niego w spotkaniu Bidena i Dudy będą obecni także doradcy obu prezydentów ds. polityki zagranicznej. – Po stronie amerykańskiej National Security Advisor, czyli doradca ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan; to jest ta funkcja, którą kiedyś pełnił Zbigniew Brzeziński, po naszej stronie będę towarzyszył prezydentowi ja – przekazał szef BPM.


Po spotkaniu Duda-Biden przewidziane są rozmowy w szerszych delegacjach, czyli prezydenci i kilka osób towarzyszących, ministrowie. – Ale to już prezydenci decydują, która część ma być dłuższa czy krótsza. Są tacy, którzy mają tych tematów w delegacjach więcej niż w cztery oczy. Zobaczymy jak to będzie wyglądać – zaznaczył.


Przemówienie prezydenta Bidena 

 

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski informował, że prezydent Biden we wtorek o godzinie 17.30 w Arkadach Kubickiego, w ogrodach Zamku Królewskiego wygłosi przemówienie do narodu polskiego. 

W środę z kolei prezydent USA spotka się z przywódcami państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO.


Jak przekazał na Twitterze korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski, w środę prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka się w Warszawie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz pracownikami ambasady USA. 


Stała obecność wojsk USA w Polsce? Rozmowy Biden - Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki ujawnił, że polski rząd prowadzi intensywne rozmowy w sprawie stałych baz USA w Polsce. – Prowadzimy z administracją...

zobacz więcej

„[Prezydent] potwierdzi niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Sojuszu i jedności transatlantyckiej” – przekazał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. 

 

Odpowiadając na pytania o ewentualne spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i możliwą podróż do Rzeszowa Kirby odparł, że „w tej chwili” nie ma zaplanowanego spotkania z ukraińskim przywódcą i że wizyta, która ma być krótka, będzie skupiona na Warszawie.

 

Kirby stwierdził też, że wizyta Bidena w Polsce jest częścią szerszych dyplomatycznych wysiłków administracji USA wokół rocznicy rosyjskiej inwazji. Zaznaczył, że wchodzą w nią również spotkania wiceprezydent Kamali Harris w Monachium m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem.


Zapowiedział ponadto, że w przyszłym tygodniu Biden odbędzie rozmowy telefoniczne z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch; na początku marca spotka się z Scholzem w Białym Domu.


Dwudniowa wizyta prezydenta USA potrwa do środy po południu.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej