RAPORT

Pogarda

Orkan Otto zaatakował północ i zachód Polski. Ostrzeżenia w całym kraju

Będzie mocno wiało (fot. Shutterstock)
Będzie mocno wiało (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

W nocy z piątku na sobotę będzie pochmurno z opadami w wielu miejscach kraju. W całej Polsce będzie wiał silny wiatr w porywach od 80 km/h na południu do 125 km/h na Wybrzeżu – ostrzega dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron. Z kolei straż pożarna poinformowała już o kilkudziesięciu interwencjach w Zachodniopomorskiem i kilkunastu na Pomorzu.

Orkan Eunice przynosi ogromne straty. PSP: od północy ok. 6,4 tys. zgłoszeń

Od północy do godziny 6:00 rano w sobotę strażacy wyjechali do ok. 2 tys. zdarzeń związanych z silnym wiatrem – poinformował w sobotę rano rzecznik...

zobacz więcej

Instytut wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed silnym wiatrem w całym kraju.


Późnym wieczorem i w nocy zacznie wzmagać się silny i porywisty wiatr. Najsilniejsze porywy wystąpią w strefie Wybrzeża i tam osiągną prędkość do 125 km/h. W głębi kraju porywy będą słabsze do 90 km/h, ale na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie porywy wiatru osiągną prędkość do 100 km/h. Najsłabsze porywy na południu kraju do 80 km/h. Wiatr południowo zachodni i zachodni. W Karpatach porywy do 110 km/h a w Sudetach do 170 km/h. Tam zawieje i zamiecie śnieżne.


Zachodniopomorskie


„Od godz. 8 do godz. 19:20 zanotowano 42 zdarzenia atmosferyczne, głównie w powiatach nadmorskich” – poinformował w piątek rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie. Nie ma osób poszkodowanych.


– Strażacy usuwają powalone drzewa, zerwane konary i gałęzie na drogach. Na stacji paliw w Starych Brynkach, przy S3, w powiecie gryfińskim wiatr zerwał fragment blaszanego dachu, a w Bezrzeczu (pow. policki) drzewo przewróciło się na zaparkowany samochód. Nie ma osób poszkodowanych – przekazał rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Tomasz Kubiak. Najwięcej interwencji, siedem, odnotowano w Kamieniu Pomorskim.


Wichury na Wybrzeżu


Z kolei jak poinformowało w piątek wieczorem biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, w związku z wichurą, która przechodzi nad woj. pomorskim, strażacy najczęściej musieli wyjeżdżać do połamanych drzew i konarów. – Nie ma osób poszkodowanych – informuje KW PSP w Gdańsku. Do godz. 20 w całym woj. odnotowano 16 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. W miejscowości Suchorze w pow. bytowskim samochód wjechał w powalone drzewo. Na skutek zdarzenia nikt nie został ranny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej