RAPORT

Pogarda

Huragan, burze, a nawet tornada – to prognoza na najbliższy weekend

Najniebezpieczniej będzie na północy Polski (fot. Shutterstock, zdj. ilustr.)
Najniebezpieczniej będzie na północy Polski (fot. Shutterstock, zdj. ilustr.)

Najnowsze

Popularne

Huragan nad Polską, wiatr nawet do 125 km/h, trąby powietrzne, a także burze. Pogoda w weekend będzie naprawdę niebezpieczna – przestrzega rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Zima w odwrocie? W środę temperatura dwucyfrowa [PROGNOZA]

W środę czeka nas przeważnie zachmurzenie duże i całkowite. – Tylko na południowym zachodzie będą się pojawiać rozpogodzenia. Jeszcze rano, a na...

zobacz więcej

– W weekend czeka nas bardzo niebezpieczna aura. Porywy wiatru huraganowe: nad samym morzem do 125 km/h, na północy kraju od 105 km/h do 120 km/h, w pozostałej części kraju od 70 km/h do 90 km/h – mówi rzecznik IMGW.


Zapowiada, że będą wydane ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. – Sytuacja jest groźna – podkreśla.


IMGW prognozuje, że wszystko zacznie się już w piątek po południu. – Pierwsze porywy ok. 70 km/h, później z piątku na sobotę wiatr będzie się wzmagać. W sobotę będzie wiało, dopiero w niedzielę powoli osłabnie – przewiduje.


Jaka pogoda w weekend?


Wyjaśnia, że „niebezpieczny jest już wiatr powyżej 70 km/h, powyżej 90 km/h potrafi uszkodzić budynki, połamać drzewa i gałęzie, ale przy prędkości 115 lub wyżej to już wyrywa drzewa z korzeniami, a nawet powoduje bardzo poważne uszkodzenia budynków”. Najbardziej niebezpiecznie będzie na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim.


– Dodatkowo mogą wystąpić burze, a nawet trąby powietrzne, choć prawdopodobieństwo jest niewielkie, poniżej 10 proc., to jednak wskaźniki się uaktywniły – mówi.

Na Bałtyku sztorm 12 st. w skali Beauforta. W związku z tym, że na początku wiatr huraganowy będzie z kierunku północnego, północno-zachodniego, fale będą się mocno rozbijały o wybrzeże, jednocześnie wpychając wodę w głąb lądu.


Rzecznik IMGW przestrzega przed poważnymi utrudnieniami w ruchu drogowym, w dostawach energii. Z pewnością będą duże problemy na lotniskach, szczególnie w północnej części kraju.Wraz z przechodzeniem frontów atmosferycznych w górach sypnie śniegiem. Przybędzie od 10 do 15 cm.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej