RAPORT

Pogarda

Syria po trzęsieniu ziemi. Sekretarz generalny ONZ apeluje o pilną pomoc

Trzęsienie ziemi to kolejny dramat Syrii (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Trzęsienie ziemi to kolejny dramat Syrii (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Najnowsze

Popularne

Sekretarz generalny ONZ António Guterres zaapelował o natychmiastową pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii w wysokości około 400 mln dol. Miałaby ona zostać udzielona w ciągu trzech miesięcy.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Rośnie liczba ofiar

Liczba ofiar podwójnego trzęsienia ziemi w Turcji i w Syrii przekroczyła 37 tys. Spod gruzów wciąż wydobywani są żywi ludzie, ale część ekip...

zobacz więcej

– Ogłaszam dziś apel ONZ o 397 mln dol. pomocy humanitarnej dla ludności, która padła ofiarą trzęsienia ziemi w Syrii. Pomoc byłaby udzielana w okresie najbliższych trzech miesięcy – powiedział Guterres dziennikarzom. Dodał, że w przygotowaniu jest apel o podobną pomoc dla Turcji.


Guterres zaapelował do wszystkich krajów członkowskich ONZ o „bezzwłoczne dostarczenie tej pomocy humanitarnej” Syryjczykom potrzebującym pilnie dachu nad głową, opieki medycznej i żywności.


Przypomniał, że po tygodniu, który upłynął od katastrofalnego trzęsienia ziemi, „miliony osób walczą o przeżycie pod gołym niebem w mroźnych temperaturach”. Podkreślił, że „rozmiar cierpień ludzkich spowodowanych przez tę niewyobrażalną katastrofę nie powinien być powiększany przez przeszkody stwarzane przez ludzi”.


Wcześniej wobec obecnej bezprecedensowej sytuacji prezydent Syrii Baszar al-Asad zgodził się na otwarcie na trzy miesiące dwóch dodatkowych przejść granicznych z Turcją, aby ONZ mogła dostarczać przez nie pomoc humanitarną ofiarom kataklizmu.


W trzęsieniu ziemi na pograniczu turecko-syryjskim zginęło ponad 41 tys. osób.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej