RAPORT

Pogarda

Syria nie może otrzymać pomocy humanitarnej, bo Rosja zablokowała przejścia graniczne

Aleppo (fot. PAP/EPA/STR)
Aleppo (fot. PAP/EPA/STR)

Najnowsze

Popularne

Na przeszkodzie skutecznego dostarczania pomocy humanitarnej ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii stoi głównie jedno państwo – Rosja – powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Odniósł się w ten sposób do niezgody Rosji, by otworzyć więcej niż jedno przejście graniczne z Turcją.

Tuż po trzęsieniu ziemi syryjski reżim zbombardował miasto

Siły reżimu Baszara el-Asada zbombardowały miasto, będące w rękach antyrządowych syryjskich rebeliantów, natychmiast po wystąpieniu trzęsienia...

zobacz więcej

– Będziemy robić wszystko, co możemy, by zapewnić powstanie większej liczby punktów dostępu. Ale niestety rzeczywistość jest taka, że głównie jeden kraj stoi na przeszkodzie: Rosja konsekwentnie grozi użyciem swojego weta, jeśli chodzi o umożliwienie dodatkowych przejść granicznych – powiedział Price podczas codziennej konferencji prasowej.


Jak stwierdził rzecznik, to, że między Turcją i Syrią funkcjonuje tylko jedno oficjalne przejście graniczne, w Bab al-Hawa, znacznie komplikuje logistykę dostarczania pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Przejście zostało uszkodzone w trakcie kataklizmu i dopiero w czwartek pierwszy konwój ONZ zdołał przez nie przejechać. Rosja, będąca sojusznikiem syryjskiego reżimu, doprowadziła w 2020 r. do zamknięcia wszystkich przejść granicznych poza jednym, dodatkowo co sześć miesięcy pojawiają się obawy o zamknięcie również i tego w Bab al-Hawa.


Czytaj więcej: Skutki trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii mogą dotknąć nawet 23 mln osób


Price powiedział, że w czwartek szef dyplomacji USA Antony Blinken rozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu na temat dostarczania pomocy zarówno ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji, jak i Syrii. Turcja jednostronnie – i póki co symbolicznie – otworzyła inne przejścia graniczne z Syrią, by wpłynąć na Damaszek.


Rzecznik stwierdził też, że amerykańskie sankcje na reżim Baszara al-Asada „w żaden sposób nie stanowią przeszkody” dla pomocy humanitarnej w Syrii i dodał, że Stany Zjednoczone za pośrednictwem różnych organizacji przeznaczyły na ten cel miliardy dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej