RAPORT

Pogarda

Rosyjską pomocą dla Turcji kieruje Czeczen ścigany przez Ukrainę za zbrodnie wojenne

Daniił Martynow jest oskarżany przez służby ukraińskie o zbrodnie wojenne (fot. Evrim Aydin/Anadolu Agency via Getty Images; Yelena Afonina / TASS / Forum)
Daniił Martynow jest oskarżany przez służby ukraińskie o zbrodnie wojenne (fot. Evrim Aydin/Anadolu Agency via Getty Images; Yelena Afonina / TASS / Forum)

Najnowsze

Popularne

Rosyjską pomocą wysłaną do Turcji po tragicznym trzęsieniu ziemi kieruje Daniił Martynow, były dowódca czeczeńskich oddziałów, poszukiwany przez władze Ukrainy za zbrodnie wojenne popełnione rok temu w pierwszej fazie rosyjskiej inwazji – poinformowała w czwartek amerykańska telewizja CNN.

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 17 tys.

Poniedziałkowe trzęsienia ziemi w Turcji i w Syrii pochłonęły już 17 tys. ofiar śmiertelnych. Według oficjalnych danych w Turcji zginęło 14 tys. 14...

zobacz więcej

Martynow jest uznawany za bliskiego współpracownika czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa, którego rządy – w opinii Zachodu i wewnętrznej opozycji – mają brutalny i dyktatorski charakter. 

 

„W ostatnich dniach Martynow udziela wywiadów rosyjskim mediom z Turcji, w której przebywa jako kierownik rosyjskiej misji pomocowej po trzęsieniu ziemi" – informuje CNN. Dodaje, że mężczyzna w 2022 r. został mianowany doradcą rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych. 

 

„W pierwszej fazie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym i marcu 2022 r. Martynow był widziany w kilku miejscach tego kraju, co utrwalono m.in. na nagraniach w mediach społecznościowych” – dodaje amerykańska stacja. 

Zełenski ostrzega: Putin zaatakuje kolejne kraje. I ujawnia, jak tego uniknąć

Jeśli Władimir Putin wygra wojnę, zaatakuje kolejne kraje – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla francuskiego dziennika...

zobacz więcej

Był odpowiedzialny za szkolenie osobistej ochrony Kadyrowa


Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) mężczyzna był zastępcą dowódcy czeczeńskich oddziałów rosyjskiej Gwardii Narodowej, odpowiedzialnym m.in. za szkolenie osobistej ochrony Kadyrowa. 

 

SBU zarzuca Martynowowi, że dowodził okupacją szpitala psychiatrycznego w podkijowskiej Borodziance w marcu ubiegłego roku. Według władz ukraińskich czeczeńskie oddziały zajęły placówkę i przemieniły ją w swoją pozycję obronną, biorąc za zakładników blisko 500 znajdujących się tam osób, w tym personel, okolicznych mieszkańców i pacjentów, również tych przykutych do łóżek. 

 

Pod koniec sierpnia 2022 r. SBU oficjalnie uznała Martynowa za podejrzanego o „naruszenie prawa i zwyczajów wojennych i znęcanie się nad więźniami wojennymi i cywilami”. Oprócz niego za podejrzanego uznano również Kadyrowa i jeszcze jednego wysokiego rangą czeczeńskiego dowódcę. 

Polscy medycy wojskowi są w Turcji. MON: Jeszcze dziś rozpoczną pracę

Wojskowi medycy z Polski są w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi – poinformował w czwartek rano na Twitterze...

zobacz więcej

„W pierwszym tygodniu marca 2022 r. Rosjanie zaminowali najbliższe otoczenie szpitala, okopali się; przyszedł do mnie żołnierz i przedstawił się jako Daniił Martynow, pułkownik rosyjskiego wojska; powiedział mi, że jeżeli będziemy się dobrze zachowywać, to przeżyjemy" – przytacza CNN wypowiedź dyrektorki szpitala Maryny Hanickiej dla niezależnych rosyjskich mediów. 

 

„Teraz zrobimy krótkie nagranie, podziękujesz nam i będziesz wolna, będziesz pod opieką prezydenta Putina” – relacjonowała słowa Martynowa Hanicka. Kobieta spytała go, za co ma mu dziękować. „Pochylił się blisko mojej twarzy, spojrzał mi w oczy i powiedział: »za to, że żyjesz«” – dodała. 

 

W 2020 r. amerykańskie ministerstwo finansów objęło Martynowa sankcjami za „poważne naruszanie praw człowieka w Rosji”, uznając, że działał na zlecenie lub w imieniu Kadyrowa. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej