RAPORT

Pogarda

Samodzielny start partii w wyborach. W tym sondażu wygrywa PiS

Według sondażu na PiS solo gotowych jest zagłosować ponad 30 proc. respondentów (fot. PAP/Marcin Obara)
Według sondażu na PiS solo gotowych jest zagłosować ponad 30 proc. respondentów (fot. PAP/Marcin Obara)

Gdyby każde z ugrupowań tworzących poszczególne koalicje i bloki wystartowało w wyborach samodzielnie, to wśród zdeklarowanych uczestników wyborów najwyższe poparcie uzyskałyby: PiS z wynikiem 30,2 proc., PO – 20,1 proc. oraz Polska 2050 Szymona Hołowni – 7 proc. – wskazuje sondaż CBOS. Z przeprowadzonego również w styczniu badania „Preferencje partyjne” wynika, że chęć udziału w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 74 proc. badanych.

Sejm odrzucił wszystkie senackie poprawki do nowelizacji ustawy o SN [WIDEO]

Sejm odrzucił w środę wieczorem wszystkie 14 poprawek senackich do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowela trafi teraz do prezydenta...

zobacz więcej

W styczniowym badaniu sondażownia zapytała zdeklarowanych uczestników wyborów (N=756) o sympatie partyjne w hipotetycznym układzie: gdyby każde z ugrupowań tworzących poszczególne koalicje i bloki wyborcze startowało samodzielnie.


Gdyby wszystkie partie startowały w wyborach samodzielnie, pierwsze trzy miejsca zajęłyby: PiS, na które głos chciałoby oddać 30,2 proc. badanych, PO – 20,1 proc. i Polska 2050 z 7-proc. poparciem. Pozostałe uwzględnione z badaniu partie nie przekroczyłyby natomiast progu wyborczego.


Zgodnie z badaniem CBOS obecni koalicjanci PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy – Solidarna Polska i Partia Republikańska – gdyby wystartowali samodzielnie, mogliby liczyć odpowiednio na: 1,4 proc. i 0,2 proc. poparcia. CBOS zauważył, że suma deklaracji poparcia dla poszczególnych części składowych rządzącej koalicji jest niemal taka sama, jak w przypadku całej koalicji (odpowiednio 31,8 proc. i 31,6 proc.).


Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska – ile głosów w sondażu?


Z kolei na koalicjantów PO w ramach Koalicji Obywatelskiej – Nowoczesną, Zielonych i Inicjatywę Polską – w przypadku samodzielnego startu głos chciałoby oddać odpowiednio: 2 proc. respondentów, 0,3 proc. oraz 0,0 proc. Według CBOS suma głosów w wersji rozproszonej dokładnie pokrywa się z poparciem deklarowanym dla KO).


Poniżej progu wyborczego znalazłyby się zgodnie z badaniem: Konfederacja Korony Polskiej (2,6 proc.), Nowa Nadzieja (2,5 proc.), Wolnościowcy – 0,7 proc. i Ruch Narodowy – 0,5 proc. (formacje wchodzące w skład bloku Konfederacja WiN).

Skąd miliony Hołowni? Suski: Może jakieś służby specjalne pociągają za sznurki

Partie w Polsce nie mogą prowadzić zbiórek. Co w takim razie robi Szymon Hołownia? Jak zdobywa pieniądze Polska 2050? Co ukrywa Fundacja Polska Od...

zobacz więcej

Gdyby samodzielnie wystartowały partie wchodzące w skład Lewicy, to jej składowe: Nowa Lewica i Partia Razem uzyskałyby odpowiednio: 2,4 proc. i 0,9 proc. poparcia.


Z kolei partie wchodzące w skład Koalicji Polskiej – PSL (Polskie Stronnictwo Ludowe, Centrum dla Polski i Unia Europejskich Demokratów) uzyskałyby odpowiednio wyniki: PSL – 3,4 proc., Centrum dla Polski – 0,2 proc. oraz Unia Europejskich Demokratów – 0,0 proc.


Zero procent głosów na PPS


Jak również wynika z sondażu, na Kukiz'15 głos oddałoby 0,9 proc. respondentów, Porozumienie – 0,1 proc, Agrounię – 1,3 proc., Stowarzyszenie Lewicy Demokratycznej – 0,5 proc., Polska Partia Socjalistyczna – 0,0 proc.


18,4 proc. respondentów nie miało zdania, na kogo oddałoby głos; 4,5 proc. badanych odmówiło odpowiedzi.


Sondaż przeprowadzono w dniach 9–22 stycznia w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 1028 pełnoletnich mieszkańców Polski (w tym: 59,5 proc. metodą CAPI, 21,8 proc. – CATI i 18,7 proc. – CAWI), wylosowanej z rejestru PESEL.

Ceny mieszkań w pierwszych kwartałach roku nie będą rosnąć

Ceny mieszkań w pierwszych dwóch kwartałach tego roku nie będą rosnąć – powiedział ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik....

zobacz więcej

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.


We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 r., w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej