RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Psychologia to nauka, nie czary”

Przykładowa plansza z testu Rorschacha (fot. Wikipedia)
Przykładowa plansza z testu Rorschacha (fot. Wikipedia)

Ponad stu polskich naukowców, psychologów i studentów rozpoczyna w poniedziałek czterodniowy protest przeciwko stosowaniu szkodliwych – ich zdaniem – testów psychologicznych. Chodzi o tak zwane testy projekcyjne, stosowane na przykład przez biegłych sądowych.

Akcja dotyczy przede wszystkim tak zwanego testu Rorschacha. Podczas testu badana osoba ogląda atramentowe plamy, po czym opowiada o swoich skojarzeniach. Na podstawie tych skojarzeń psychologowie czy biegli sądowi w wielu krajach stawiają diagnozę dotyczącą stanu psychicznego lub cech osobowości.

Zzdaniem uczestników protestu takie testy są niewiarygodne. Psycholog, doktor Tomasz Witkowski z organizującego akcję Klubu Sceptyków Polskich mówi, że przerażające jest to, że takie wątpliwe diagnozy decydują o wyrokach sądowych, na przykład o decyzjach dotyczących opieki nad dzieckiem czy otrzymaniu pracy. Jego zdaniem, test Rorschacha ma wartość „niewiele większą od wróżenia z fusów”.

W ramach protestu na kilku polskich uczelniach uczestnicy pojawią się w koszulkach z napisem „Psychologia to nauka, nie czary”. Studenci będą zbierać podpisy pod listem protestacyjnym do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Jednocześnie w internecie opublikowano test wraz z – jak mówią organizatorzy – bezpiecznymi odpowiedziami. To może wpłynąć na przyszłość testów projekcyjnych; według ich zwolenników są one bowiem skuteczne tylko wtedy, gdy badany nie zna ani testu, ani odpowiedzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej