Raport

Epidemia koronawirusa

„Psychologia to nauka, nie czary”

Przykładowa plansza z testu Rorschacha (fot. Wikipedia)

Ponad stu polskich naukowców, psychologów i studentów rozpoczyna w poniedziałek czterodniowy protest przeciwko stosowaniu szkodliwych – ich zdaniem – testów psychologicznych. Chodzi o tak zwane testy projekcyjne, stosowane na przykład przez biegłych sądowych.

Akcja dotyczy przede wszystkim tak zwanego testu Rorschacha. Podczas testu badana osoba ogląda atramentowe plamy, po czym opowiada o swoich skojarzeniach. Na podstawie tych skojarzeń psychologowie czy biegli sądowi w wielu krajach stawiają diagnozę dotyczącą stanu psychicznego lub cech osobowości.

Zzdaniem uczestników protestu takie testy są niewiarygodne. Psycholog, doktor Tomasz Witkowski z organizującego akcję Klubu Sceptyków Polskich mówi, że przerażające jest to, że takie wątpliwe diagnozy decydują o wyrokach sądowych, na przykład o decyzjach dotyczących opieki nad dzieckiem czy otrzymaniu pracy. Jego zdaniem, test Rorschacha ma wartość „niewiele większą od wróżenia z fusów”.

W ramach protestu na kilku polskich uczelniach uczestnicy pojawią się w koszulkach z napisem „Psychologia to nauka, nie czary”. Studenci będą zbierać podpisy pod listem protestacyjnym do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Jednocześnie w internecie opublikowano test wraz z – jak mówią organizatorzy – bezpiecznymi odpowiedziami. To może wpłynąć na przyszłość testów projekcyjnych; według ich zwolenników są one bowiem skuteczne tylko wtedy, gdy badany nie zna ani testu, ani odpowiedzi.

źródło:
Zobacz więcej