RAPORT

Pogarda

Eksperci: Spowolnienie gospodarcze w Polsce nie prowadzi do wzrostu upadłości firm

Mimo słabszej aktywności gospodarczej liczba nowych firm pozostaje wysoka (fot. Shutterstock/GaudiLab)
Mimo słabszej aktywności gospodarczej liczba nowych firm pozostaje wysoka (fot. Shutterstock/GaudiLab)

Najnowsze

Popularne

Spowolnienie gospodarcze nie prowadzi do wzrostu upadłości firm, wskazał Polski Instytutu Ekonomiczny w komentarzu do nowych danych GUS. Analitycy dodali, że w zeszłym roku zbankrutowało 349 firm; to spadek o 7 proc. wobec 2021 r. i najniższy wynik od pięciu lat.

Ceny mieszkań w pierwszych kwartałach roku nie będą rosnąć

Ceny mieszkań w pierwszych dwóch kwartałach tego roku nie będą rosnąć – powiedział ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik....

zobacz więcej

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w IV kwartale 2022 r. liczba rejestracji przedsiębiorstw spadła o 2,6 proc. r/r i wyniosła 86,29 tys.


Według ekspertów PIE spowolnienie gospodarcze nie prowadzi do wzrostu upadłości przedsiębiorstw. „Liczba firm, które splajtowały, była podobna do 2021 r. i znacznie mniejsza niż w latach 2018–2020”, wskazano.


Sytuacja firm gastronomicznych i hotelarskich


Zwrócono uwagę, że poprawiła się sytuacja firm gastronomicznych i hotelarskich. „Podwyżki stóp procentowych skutkują większą liczbą upadłości w firmach budowlanych”, zaznaczono.


Analitycy Instytutu zaznaczyli, że w ubiegłym roku zbankrutowało 349 firm, co oznacza spadek o 7 proc. w porównaniu do 2021 r. i najniższy wynik od pięciu lat. Sam IV kwartał przyniósł jednak wzrost liczby upadłości: ogłosiło ją 112 przedsiębiorstw.

Polacy lubią gotówkę. Ponad 80 proc. nie chce wycofania jej z obiegu

Ponad 80 proc. Polaków nie chce, żeby gotówka została wycofana z obiegu. Tylko niespełna 16 proc. ankietowanych chciałoby, żeby płatności kartą,...

zobacz więcej

„To o prawie 30 proc. więcej niż w 2021 r., chociaż po części jest to związane z niskim punktem odniesienia” – wyjaśniono.


Dodano, że niewielka liczba upadłości w zeszłym roku związana jest ze wsparciem ze strony państwa w postaci tarcz antykryzysowych, które poprawiły płynność firm.


Jakie przedsiębiorstwa upadają w Polsce?


Jak zauważyli eksperci, spowolnienie gospodarcze zmieniło strukturę niewypłacalnych przedsiębiorstw. Liczba firm budowlanych, które ogłosiły upadłość, wzrosła o 22 proc.


„Po dwóch latach problemów do normy powraca sytuacja w gastronomii i zakwaterowaniu. Roczne upadłości firm z tej branży są zbliżone do poziomów sprzed pandemii” – podkreślili.

Polacy lubią gotówkę. Ponad 80 proc. nie chce wycofania jej z obiegu

Ponad 80 proc. Polaków nie chce, żeby gotówka została wycofana z obiegu. Tylko niespełna 16 proc. ankietowanych chciałoby, żeby płatności kartą,...

zobacz więcej

Jest ich blisko dwa razy mniej niż w 2020 i 2021 r. Systematycznie spada również liczba bankructw w przemyśle i usługach – dodali.


W opinii analityków PIE mimo słabszej aktywności gospodarczej liczba nowych firm pozostaje wysoka. W 2022 r. pojawiło się ich 367 tys. „To o 4,7 proc. więcej niż w 2021 r. i najwięcej w ciągu ostatnich pięciu lat” – stwierdzili.


Gospodarka w Polsce. Pierwsze sygnały spowolnienia


Niemniej obserwują już pierwsze sygnały spowolnienia – w IV kwartale liczba nowych rejestracji spadła o 2,6 proc. w porównaniu do 2021 r.


Najsłabsza sytuacja widoczna jest w budownictwie, gdzie zarejestrowano o 21 proc. mniej firm niż rok wcześniej. To efekt podwyżek stóp procentowych” – podsumowano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej