RAPORT

Pogarda

Wołodymyr Zełenski w Brukseli. Owacje na powitanie w sali obrad PE

Najnowsze

Popularne

Staję przed wami, żeby bronić prawa Ukrainy do powrotu do domu: do Europy – powiedział w Parlamencie Europejskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. – Wracając do Europy, wracamy do siebie, do domu. Staję przed państwem, żeby bronić naszego prawa do powrotu do domu – mówił w sali obrad PE ukraiński przywódca, którego słowa były przerywane oklaskami.

Zełenski ostrzega: Putin zaatakuje kolejne kraje. I ujawnia, jak tego uniknąć

Jeśli Władimir Putin wygra wojnę, zaatakuje kolejne kraje – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla francuskiego dziennika...

zobacz więcej

– Próbuje się nam odebrać europejski sposób życia poprzez wojnę totalną. (...) Ale my na to nie pozwolimy. Ta wojna totalna, którą Rosja rozpoczęła, nie toczy się tylko o takie czy inne terytorium, w takim czy innym miejscu w Europie. Zagrożenie polega na tym, że mamy do czynienia z dyktatorem, który ma ogromne zasoby i rezerwy sowieckiej broni i innych reżimów, jak Iran – dodał.


Jego zdaniem wartość życia ludzkiego nie istnieje dla rosyjskich władz.


– Nikt się nie liczy poza tymi, którzy siedzą na Kremlu i nabijają sobie kabzę. 140 mln obywateli Rosji to dla przywódców rosyjskich mięso armatnie – ktoś, kto może nosić karabin i pójść walczyć – podkreślił Zełenski.


Przekonywał, że Rosja aktywnie inwestuje w ksenofobię i próbuje ją na naszym kontynencie znormalizować.


Wołodymyr Zełenski w Parlamencie Europejskim


– Stara się sprawić, aby nieludzka rzeczywistość lat 20., 30., 40. wróciła. Nasza odpowiedź to zdecydowane nie. Bronimy się przed najbardziej antyeuropejską siłą w nowoczesnej Europie. Działając na polu bitwy, działamy razem z wami – podkreślił Zełenski.
Ukraiński program dla rosyjskich żołnierzy. Korzystają z niego tysiące

Ponad 7,6 tys. rosyjskich żołnierzy oddało się do niewoli, korzystając z ukraińskiego programu „Chcę żyć”. Poinformowała o tym przedstawicielka...

zobacz więcej

– Aby marzenia naszych dzieci i wnuków mogły się ziścić, musi zapanować pokój i bezpieczeństwo. Jak miałoby do tego dojść, jeśli nie pokonamy siły antyeuropejskiej, która chce nas wszystkich obrabować, ukraść nam naszą Europę? Tylko nasze zwycięstwo zagwarantuje nam przyszłość – dodał.


Zełenski nawiązał też do integracji Ukrainy z UE. – Wierzymy, że będziemy członkiem Unii Europejskiej – powiedział. Podziękował też Europejczykom, „którzy w setkach miast i wsi wspierają i wspierali Ukrainę w tej historycznej walce”.


Podkreślił, że Europa uniezależnia się od rosyjskich paliw kopalnych, od wpływów korupcyjnych rosyjskich oligarchów, jest w stanie bronić się przed infiltracją ze strony rosyjskich służb. – Dziękuję tym, którzy pomagają Ukrainie poprzez dostawy broni, amunicji, sprzętu do produkcji energii, paliwa – zaznaczył.


Metsola do Zełenskiego: wasi bohaterowie to Dawid pokonujący Goliata


– Kiedy świat myśli o Ukrainie, myśli o walczących bohaterach, o Dawidzie pokonującym Goliata – mówiła wcześniej szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podczas sesji, w której wziął udział prezydent Zełenski.


– Zgromadziliśmy się tu dzisiaj z historycznej okazji, aby powitać w Parlamencie Europejskim prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. To niezwykła chwila, w niezwykłych czasach. Minął prawie rok od brutalnej, nielegalnej inwazji Rosji na suwerenną Ukrainę – oświadczyła Metsola.


– Przez cały ten czas, panie prezydencie, pańskie przywództwo inspirowało waszych ludzi i inspirowało każdy zakątek globu. Kiedy świat myśli o Ukrainie, myśli o bohaterach walczących z przeciwnościami losu, o Dawidzie pokonującym Goliata. Myśli o ikonach Wyspy Węży, wojownikach Mariupola, wyzwolicielach tak wielu okupowanych miast i wsi. Ich imiona będą wymawiane przez pokolenia – dodała przewodnicząca PE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej