RAPORT

Pogarda

SpaceX odcina ukraińską armię od Starlinków. Firma zabrała głos

Ukraińska armia prawdopodobnie korzysta ze Starlinków m.in. do sterowania dronami (fot. Mustafa Ciftci/Anadolu Agency via Getty Images)
Ukraińska armia prawdopodobnie korzysta ze Starlinków m.in. do sterowania dronami (fot. Mustafa Ciftci/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

SpaceX podjął kroki, by uniemożliwić ukraińskiemu wojsku korzystanie z łączących z internetem satelitarnych terminali Starlink do kontrolowania dronów – poinformowała prezes firmy Gwynne Shotwell. Argumentowała, że system ma służyć komunikacji i celom humanitarnym, a nie jako broń.

„Tajemniczy wir” nad Hawajami. Japońskie obserwatorium udostępniło nagranie

Na niebie nad Hawajami zauważono „tajemniczy wir”, po tym jak wystrzelono satelitę SpaceX – poinformowało Narodowe Obserwatorium Astronomiczne...

zobacz więcej

Ten system nigdy nie miał być wykorzystywany jako broń, jednak Ukraińcy korzystają ze Starlinków w sposób niezgodny z naszymi intencjami, który nie był zapisany w żadnej umowie – powiedziała Shotwell w środę podczas konferencji w Waszyngtonie. 

  

W rozmowie z dziennikarzami doprecyzowała później, że miała na myśli doniesienia o wykorzystywaniu przez ukraińskich wojskowych Starlinków do kontrolowania dronów – dodaje Agencja Reutera. 

 

Problem pojawił się, bo Ukraińcy przeszli do ofensywy? 

  

Jesteśmy w stanie ograniczyć im możliwości takiego wykorzystywania terminali – podkreśliła Shotwell i dodała, że takie kroki są „możliwe do podjęcia i już zostały uczynione”. Odmówiła jednak odpowiedzi na prośbę o ich opisanie. 

  

Szefowa SpaceX zaznaczyła, że umowa z ukraińskim rządem zakładała wykorzystywanie Starlinków do celów humanitarnych, takich jak zapewnienie łączności internetowej szpitalom czy cywilom dotkniętym rosyjską inwazją. 

  

– Wiemy, że wojsko używa ich do komunikacji i nie mamy z tym problemu, ale naszym zamiarem nigdy nie było wykorzystywanie (Starlinków) do celów ofensywnych – mówiła Shotwell. 

Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez SpaceX to ważny środek komunikacji dla ukraińskiego wojska, zapewniający wsparcie w walkach i umożliwiający komunikację nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę. Terminale są również wykorzystywane przez odciętych od tradycyjnych metod dostępu do internetu cywili. 

 

Co trzeci ukraiński Starlink z Polski 

  

Na Ukrainie działa już 30 tys. Starlinków, które stały się częścią infrastruktury krytycznej państwa – informował w połowie stycznia minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow. Sprzęt był finansowany i dostarczany przez darczyńców z całego świata, również samą firmę SpaceX

 

Polska przekazała Ukrainie dotychczas ponad 10 tys. Starlinków – podał na początku grudnia ub.r. pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. 

 

Zobacz także: Szokujące obrazki. Zobacz zdjęcia satelitarne tureckich miast przed trzęsieniem ziemi i po nim

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej