RAPORT

Pogarda

„Ważny krok”. Rzecznik KE o projekcie nowelizacji ustawy o SN

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o SN  (fot. Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski)
Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o SN (fot. Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski)

Najnowsze

Popularne

Projekt ustawy o sądownictwie złożony przez polski rząd w grudniu 2022 r. jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Nie będziemy komentować każdego etapu procesu legislacyjnego – przekazał rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

Zadał żonie kilkanaście ciosów nożem, opozycyjni sędziowie uchylili wyrok

Kolejna kontrowersyjna decyzja Sądu Najwyższego. Jak informuje portal wpolityce.pl, SN przekazał do ponownego rozpatrzenia sprawę Szymona S.,...

zobacz więcej

– Nowy projekt ustawy o sądownictwie złożony przez polski rząd w grudniu 2022 r. jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Nie będziemy komentować każdego etapu procesu legislacyjnego. Jak już powiedzieliśmy, będziemy nadal uważnie śledzić kolejne etapy trwającego procesu przyjmowania, a następnie przeanalizujemy ustawę, gdy stanie się ona ostateczna i kiedy Komisja zostanie o tym poinformowana – oświadczył rzecznik KE.


– Pozostajemy w kontakcie z polskimi władzami, aby zapewnić pełną zgodność polskiego ustawodawstwa z zobowiązaniami podjętymi w ramach KPO w zakresie niezawisłości sądów. Ważne będzie, aby ostateczna ustawa podniosła standardy zarówno w zakresie ochrony sądowej, jak i niezawisłości sędziowskiej – dodał Wigand.


Sejm odrzucił w środę wieczorem wszystkie 14 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowela trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Za odrzuceniem poprawek zagłosowało 233 posłów, 207 było przeciw, a 12 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Jakie poprawki?

Senat przyjął we wtorek późnym wieczorem nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Wniósł do niej rekomendowane uprzednio przez senackie komisje 14...

zobacz więcej

Nowelizacja ustawy o SN 


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Według jej autorów, posłów PiS, nowela ta ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.


Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej przez Sejm, która ostatecznie trafi do prezydenta, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie – jak obecnie – Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.


Senackie poprawki znacząco przekształcały nowelizację – zakładając zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych – m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych – do Izby Karnej SN. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafiłyby także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów. Ponadto na mocy tych poprawek orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej – Izbę Dyscyplinarną SN – uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone. W poprawkach zaproponowano, żeby z wnioskiem o przeprowadzenie „testu bezstronności” mogli wystąpić też poszczególni sędziowie, a nie tylko składy sędziowskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej