RAPORT

Pogarda

Parlament Grecji zakazał startu w wyborach partiom, których liderzy są skazani za przestępstwa

Parlament Grecji (fot. Marios Lolos / Xinhua News Agency / Forum)
Parlament Grecji (fot. Marios Lolos / Xinhua News Agency / Forum)

Najnowsze

Popularne

Parlament Grecji uchwalił nowelizację prawa wyborczego, zakazującą startu w wyborach partiom politycznym, których liderzy zostali skazani wyrokami sądów za popełnione przestępstwa. Przegłosowana poprawka ma na celu uniemożliwienie startu partiom politycznym takim jak skrajnie prawicowy Złoty Świt, niegdyś trzecia co do wielkości siła polityczna w Grecji, którą sąd uznał w 2020 r. za grupę przestępczą odpowiedzialną za przestępstwa z nienawiści.

Wiceszefowa PE traci stanowisko po korupcyjnym skandalu

Parlament Europejski odwołał Evę Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Deputowana z Grecji...

zobacz więcej

Miałoby to również wpływ na małą, skrajnie prawicową partię Ellhnes lub Ellines (Grecy). Jej współzałożycielem jest były deputowany i rzecznik Złotego Świtu Ilias Kasidiaris. W 2020 r. został skazany na 13 lat więzienia.


Sondaże wskazują, że partia ta może przekroczyć próg wyborczy, który w Grecji wynosi 3 proc.


W wyborach nie będzie możliwy udział partii, jeśli ich faktyczni przywódcy zostali w jakiejkolwiek instancji skazani za przestępstwa zagrożone karą dożywotniego więzienia, takich jak zdrada, szpiegostwo lub udział w organizacji przestępczej.


Premier Grecji o nowelizacji ustawy o wyborach


Poprawka, zgłoszona przez konserwatywny rząd, została zatwierdzona przez większość członków liczącego 300 osób parlamentu.


– Nikt na tej sali nie chce (...) znów widzieć (...) przedstawicieli partii, która jest narzędziem przemocy wobec obywateli i dokonuje brutalnych morderstw (...) – powiedział premier Kyriakos Mitsotakis przed głosowaniem, wzywając ustawodawców do zatwierdzenia poprawki.

Zmarł były król Grecji Konstantyn II. Panował tylko trzy lata

Były król Grecji Konstantyn II zmarł we wtorek w Atenach w wieku 82 lat - poinformował Reuters.

zobacz więcej

Złoty Świt jest powiązany z zabójstwem antyfaszystowskiego rapera i serią brutalnych ataków na przeciwników politycznych, imigrantów i działaczy lewicowych. Proces apelacyjny skazanych członków Złotego Świtu, w tym Kasidiarisa, rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku i może potrwać nawet dwa lata.


W odpowiedzi na przegłosowanie nowelizacji Kasidiaris zażądał natychmiastowego jej wycofania i oskarżył rząd o „spisek przeciwko demokracji” dla własnych interesów – poinformowano w komunikacie.


Konstytucja Grecji zabrania karanym startować w wyborach


Konstytucja Grecji zabrania osobie karanej startu w wyborach, o ile jej wina została potwierdzona na wszystkich etapach procesu sądowego i wyczerpana w postępowaniu odwoławczym. O tym, czy dana partia spełnia warunki zezwalające na start w wyborach, decyduje Sąd Najwyższy.


Lewicowa, opozycyjna partia Syriza oskarżyła rząd o stosowanie taktyki pozyskiwania skrajnie prawicowych wyborców przed wyborami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej