RAPORT

Pogarda

Sprawa zgwałconej „nastolatki”. Minister Niedzielski dostał raport ws. aborcji

Minister zdrowia Adam Niedzielski (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Minister zdrowia Adam Niedzielski (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Przypadek kobiety (jak później zdementowała prokuratura miała 24 lata, a nie 14, jak początkowo podawano) z niepełnosprawnością intelektualną, której lekarzy odmówili aborcji, powołując się na klauzulę sumienia, wywołał w kraju ostrą debatę. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że szef resortu Adam Niedzielski otrzymał szczegółowy raport w tej sprawie.

Kosiniak-Kamysz o aborcji zgwałconej 14-latki: Sam też zastosowałbym klauzulę sumienia

Media w ostatnich dniach informowały, że lekarze z podlaskich szpitali odmówili aborcji 14-letniej dziewczynce z niepełnosprawnością intelektualną,...

zobacz więcej

Kilka dni temu minister Niedzielski – w związku z medialnymi doniesieniami o odmowie wykonania aborcji u wykorzystanej seksualnie nastolatki z niepełnosprawnością – przekazał, że prowadzona jest kontrola Rzecznika Praw Pacjenta i poinformował, że będzie przygotowany raport w tej sprawie.


– Minister otrzymał raport w tej sprawie w środę po południu. Jest bardzo szczegółowy. Zawiera informacje zarówno z podlaskich, jak i warszawskich szpitali, ale także te przekazane przez prokuraturę – podał Andrusiewicz.


Wnioski są niepokojące, ale poinformuje o nich sam minister wraz z rzecznikiem praw pacjenta na konferencji prasowej we Wrocławiu. Opinii publicznej należy się pełne wyjaśnienie tej bulwersującej sprawy – dodał. W czwartek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu planowana jest konferencja z udziałem ministra. Zgodne z zapowiedziami ma dotyczyć m.in. wprowadzenia standardu i profesjonalizacji w leczeniu bólu w Polsce.

Hiszpania: Lekarze masowo korzystają z klauzuli sumienia, odmawiając aborcji

W Hiszpanii od 1983 r. aborcja stała się legalna w szczególnych przypadkach, jak zagrożenie dla zdrowia czy życia matki, ciąża w wyniku gwałtu lub...

zobacz więcej

Klauzula sumienia


Media podawały, że lekarze z podlaskich szpitali odmówili aborcji 14-letniej dziewczynce z niepełnosprawnością intelektualną, powołując się na klauzulę sumienia. Chodziło o ciążę będącą następstwem gwałtu. Przerwanie ciąży ostatecznie miało się odbyć w Warszawie, dzięki interwencji Federacji na Rzecz kobiet i Planowania Rodziny, która poinformowała o sprawie.


Klauzula sumienia to inaczej sprzeciw sumienia – możliwość odmowy wykonywania świadczeń przez lekarza, pielęgniarkę, położną i farmaceutę ze względu na swoje przekonania. Klauzula sumienia jest regulowana przepisami prawnymi. 


Prokuratura Krajowa przekazała potem, że jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety, dementując doniesienia, że ofiara miała 14 lat. Sprawca na początku roku usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 198 Kodeksu karnego, czyli seksualnego wykorzystania niepoczytalności lub bezradności. Grozi mu za to od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.


Powołując się na dobro pokrzywdzonej, śledczy nie przekazali szerszych informacji o sprawie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej