RAPORT

Pogarda

Złe wiadomości dla strażaków w Turcji. Specjalna prognoza IMGW [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

IMGW przygotowuje prognozę pogody dla strażaków polskich ratowników w Turcji. Niestety ma dla nich złe wiadomości. Temperatura w Besni spada do -5 st. C, a trochę dalej na północ nawet do -15 st. C. Liczba ofiar śmiertelnych kataklizmu przekroczyła w czwartek rano 15 tys.

Chiny przekażą dotkniętej trzęsieniem ziemi Syrii 30 mln juanów

Chiny przekażą dotkniętej trzęsieniem ziemi Syrii pomoc humanitarną w wysokości 30 mln juanów. To równowartość 4,4 mln dol. amerykańskich. W Turcji...

zobacz więcej

– Od razu pierwszego dnia, kiedy dowiedzieliśmy się, że strażacy jadą na teren dotknięty trzęsieniem ziemi, podjęliśmy decyzję, aby im pomóc. Stwierdziliśmy, że możemy uruchomić nasze modele meteorologiczne dla tej części świata. Mamy dostęp do danych pomiarowych z tamtego rejonu i robimy prognozy – mówi rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski

  

Trudne warunki akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi 

 

Kiedy w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR leciała do Turcji, strażacy otrzymali pierwszą prognozę. Po wylądowaniu wiedzieli, co ich czeka w pogodzie

  

– Codzienne przesyłamy naszym strażakom prognozę zawierającą minimalną temperaturę w nocy, w dzień, przekazujemy, jakie mogą być porywy wiatru, czy spadnie śnieg lub deszcz. Jesteśmy w kontakcie – podkreśla Walijewski. 

  

Niestety prognoza nie jest zbyt optymistyczna, ponieważ w rejonie, w którym obecnie działają nasi ratownicy, temperatura spada do -5 st. C, a trochę bardziej na północ nawet do -15 st. C. 

Polska grupa HUSAR Poland w Turcji wylądowała w nocy z poniedziałku na wtorek. Tworzy ją 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów. Z grupą pojechało pięciu członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (anestezjolog, pielęgniarz i trzech ratowników medycznych). 

Polscy ratownicy w Turcji uratowali do tej pory 10 osób 

 

Trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera wstrząsnęło w poniedziałek wczesnym rankiem obszarem na pograniczu Turcji i Syrii. Kolejne wstrząsy o sile 7,5 st. wystąpiły ponownie na tym samym obszarze w południe. 

  

Polscy strażacy uratowali dotychczas 10 osób. Podkreślają jednak, że możliwość przeżycia ofiar trzęsienia ziemi znajdujących się pod gruzami ograniczają niskie temperatury. 

Liczba ofiar śmiertelnych tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi przekroczyła już 15 tys. – poinformowała w czwartek nad ranem agencja AFP, powołując się na władze i służby ratownicze obu krajów. 

 

Zobacz także: Szczęście to mało powiedziane. Syryjski chłopiec częściowo odkopany pije wodę z zakrętki [WIDEO] 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej