RAPORT

Pogarda

„Maksymalne zdolności do przeprowadzenia uderzenia jądrowego”. Korea Płn. demonstruje siłę

Parada z okazji 75-lecia Koreańskiej Armii Ludowej (fot. Chung Sung-Jun/Getty Images)
Parada z okazji 75-lecia Koreańskiej Armii Ludowej (fot. Chung Sung-Jun/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Korea Północna jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych państw na świecie. Obowiązkowa służba wojskowa trwa tam nawet 10 lat. 75-lecie Koreańskiej Armii Ludowej stało się więc okazją do demonstracji siły. Państwowe media donosiły, że podczas defilady w Pjongjangu zaprezentowano „taktyczne jednostki nuklearne” oraz rakiety dalekiego zasięgu. Analitycy twierdzą, iż mogły wśród nich być nowe międzykontynentalne pociski balistyczne na paliwo stałe.

Kim Dzong Un zapowiada jeszcze większe zbrojenia

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przyrzekł zwiększenie produkcji głowic nuklearnych oraz budowę potężniejszych międzykontynentalnych pocisków...

zobacz więcej

„Parada wojskowa z okazji 75-lecia Koreańskiej Armii Ludowej (KAL) odbyła się w środę po zmroku. Przywódca kraju Kim Dzong Un obserwował ją w towarzystwie żony i córki” – przekazała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na doniesienia mediów w KRLD.


Według północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA międzykontynentalne pociski balistyczne demonstrują „maksymalne zdolności kraju do przeprowadzenia uderzenia jądrowego”. Agencja zaznaczyła, że w defiladzie uczestniczyły „taktyczne jednostki nuklearne”. Na zdjęciach satelitarnych firmy Maxar Technologies widać pojazdy wojskowe i tłumy ludzi zgromadzonych na placu Kim Ir Sena w Pjongjangu. Wśród nowych rodzajów uzbrojenia są rakiety Hwasong-17, największe jak dotąd międzykontynentalne pociski balistyczne Korei Płn.


„Wiele nowych rakiet pozostaje niezidentyfikowanych, ale według części obserwatorów mogły być wśród nich również pociski na paliwo stałe, nad którymi Pjongjang pracował” – podała agencja Yonhap.

Pięciodniowy lockdown Pjongjangu z powodu „choroby układu oddechowego”

Władze stolicy Korei Północnej Pjongjangu zarządziły pięciodniowy lockdown z powodu rosnącej liczby przypadków nieokreślonej choroby układu...

zobacz więcej

Groźby KRLD


Kim obserwował paradę ubrany w długi czarny płaszcz i filcowy kapelusz. Na zdjęciach opublikowanych przez KCNA widać, jak przywódca uśmiecha się i macha do tłumu. Yonhap podkreśla, że jego strój przypomina styl jego dziadka, założyciela KRLD Kim Ir Sena. Odkąd pod koniec 2011 r. władzę w Korei Północnej przejął Kim Dzong Un, w kraju odbyło się już 13 parad wojskowych. Cztery poprzednie defilady również zorganizowano po zmroku, a państwowe media informowały o nich dopiero następnego dnia.


W ubiegłym roku Korea Północna przeprowadziła rekordową liczbę prób rakietowych, groziła Korei Płd. i USA bronią jądrową i znowelizowała swoją doktrynę nuklearną, zgodnie z którą Pjongjang może użyć takiej broni jako pierwszy. Kim zapowiedział „wykładnicze powiększenie” arsenału nuklearnego.


We wtorek KCNA informowała, że najwyższy organ zarządzający armią planuje „rozszerzenie i intensyfikację” ćwiczeń wojskowych, aby „bardziej rygorystycznie doskonalić gotowość do wojny”. Wcześniej Pjongjang groził „najostrzejszą reakcją” po zapowiedzi powiększenia skali wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Płd.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej