RAPORT

Pogarda

Ukraiński program dla rosyjskich żołnierzy. Korzystają z niego tysiące

Rosjanie mogą wrócić do kraju lub poprosić o azyl (fot Vectorkel/Shutterstock.com)
Rosjanie mogą wrócić do kraju lub poprosić o azyl (fot Vectorkel/Shutterstock.com)

Najnowsze

Popularne

Ponad 7,6 tys. rosyjskich żołnierzy oddało się do niewoli, korzystając z ukraińskiego programu „Chcę żyć”. Poinformowała o tym przedstawicielka Ukrainy w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Natalia Kostienko.

Ukraińscy żołnierze wracają z rosyjskiej niewoli. Rosjanie uwolnili już 1331 jeńców

„To był wyjątkowy dzień w wyjątkowym tygodniu” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym, wieczornym wystąpieniu wideo,...

zobacz więcej

Internetowy program uruchomiony w połowie września 2022 r. przewiduje pomoc rządu Ukrainy dla wszystkich Rosjan, którzy dobrowolnie oddadzą się do niewoli, by nie uczestniczyć w rosyjskiej agresji na Ukrainę. Był odpowiedzią na ubiegłoroczną falę mobilizacji obywateli Federacji Rosyjskiej.


Rosyjscy żołnierze, którzy nie chcą walczyć, mogą zgłosić się osobiście do przedstawicieli ukraińskich władz lub skorzystać z przygotowanej do tego celu strony internetowej. Ukraińskie władze zapewniają im traktowanie zgodne z międzynarodowymi konwencjami, a także możliwość powrotu do domu w ramach wymiany jeńców. Jeńcy mogą również ubiegać się o azyl polityczny.


Natalia Kostienko poinformowała, że internetową stronę „Chcę żyć” odwiedziło dotąd 5,6 mln internautów, 4,6 mln spośród nich to Rosjanie.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej