RAPORT

Pogarda

Zatrzymanie handlarza bronią, który produkował amunicję dla narkogangów z Campo de Gibraltar

Arsenał zgromadzony przez handlarza z Jaén (fot. Guardia Civil)
Arsenał zgromadzony przez handlarza z Jaén (fot. Guardia Civil)

Najnowsze

Popularne

Przestępczą rusznikarnię, warsztat do produkcji amunicji, osiem kamizelek kuloodpornych i 21 sztuk broni palnej, w tym kałasznikowy, odnaleźli funkcjonariusze hiszpańskich służb na terenie posesji jednego z mieszkańców Jaén w Andaluzji. Mężczyzna jest podejrzany o dozbrajanie gangów narkotykowych z terenu Campo de Gibraltar.

Setki nielegalnej broni, w tym karabiny szturmowe, przejęto w Hiszpanii

Śledztwo w sprawie jednego z hiszpańskich handlarzy amunicją doprowadziło do przejęcia przez Gwardię Cywilną 339 sztuk nielegalnej broni palnej, w...

zobacz więcej

Na trop handlarza bronią natrafili funkcjonariusze Gwardii Cywilnej (Guardia Civil), którzy analizowali kontakty mieszkańca Madrytu zatrzymanego w ubiegłym roku za podobne przestępstwa. Okazało się, że jeden z jego klientów – mieszkający w Jaén – zamawiał duże partie amunicji, w tym przeznaczonej np. do karabinków automatycznych. Po wielomiesięcznym śledztwie udało się zidentyfikować tę osobę. Człowiek ten był w przeszłości notowany za przestępstwa narkotykowe.

 

Okazało się, że mężczyzną tym interesuje się także Specjalna Grupa Reagowania przeciwko Przestępczości Zorganizowanej (GRECO) Campo de Gibraltar Policji Krajowej (Policia Nacional). Agenci PK mieli informacje, że zaopatruje w broń i amunicję gangi narkotykowe działające na terenie Campo de Gibraltar. Operuje tam wiele grup przemycających haszysz z Afryki czy kokainę z Ameryki Południowej, które często okradają magazyny narkotykowe konkurencji. Stąd jest tam duży popyt na broń i amunicję.

Już ponad 100 podejrzanych w sprawie międzynarodowego gangu handlarzy bronią

Ponad 270 sztuk broni palnej i tysiące nabojów przejęli śledczy z CBŚP i łódzkich „pezetów” Prokuratury Krajowej w postępowaniu dotyczącym...

zobacz więcej

Szokujące odkrycie

 

Kiedy funkcjonariusze obu służb połączyli siły, odkryli, że ich figurant produkuje znaczne ilości amunicji (m.in. kalibru 7,62x39 używany w karabinkach AK 47) i handluje bronią, w tym wojskową. W interesach pomagała mu żona, a inny mieszkaniec Jaén pośredniczył w kontaktach handlarza z gangami z południa Hiszpanii.

 

Przed kilkunastoma dniami funkcjonariusze wkroczyli do kilku obiektów na terenie prowincji. Podczas przeszukań zabezpieczyli 21 sztuk broni palnej (w tym kałasznikowy), blisko 8 tys. nabojów różnych kalibrów (9 mm parabellum, 7,65 mm, 44 magnum, 45, 38 specjalnych, 380 automatycznych, 6,35 mm itp.), osiem kamizelek kuloodpornych, tłumiki, 35 magazynków o dużej pojemności, 12,5 kg prochu oraz ponad 20 tys. elementów amunicji. Handlarz urządził też sobie warsztat do wytwarzania amunicji z kilkoma zestawami specjalnych matryc.

 

Handlarz, jego żona oraz pośrednik w kontaktach z południowymi gangami zostali aresztowani.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej