RAPORT

Pogarda

Blinken: Putin nie jest zainteresowany rozmową, skupiamy się na zwiększeniu pomocy Ukrainie

USA będą zwiększać wsparcie dla Ukrainy (fot. Shutterstock)
USA będą zwiększać wsparcie dla Ukrainy (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Jasne jest, że Putin nie jest obecnie zainteresowany dyplomacją, dlatego skupiamy się na zwiększeniu pomocy wojskowej Ukrainie – oświadczył w środę szef dyplomacji USA Antony Blinken podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO. Jens Stoltenberg ostrzegł, że Rosja przygotowuje nową ofensywę.

Challengery natychmiast, a kiedy samoloty? Ważna wypowiedź brytyjskiego premiera

Samoloty bojowe są częścią rozmowy i nic nie jest wykluczone – powiedział w środę brytyjski premier Rishi Sunak na wspólnej konferencji prasowej z...

zobacz więcej

Teraz, kiedy zbliżamy się do roku, odkąd prezydent Putin rozpoczął swoją brutalną i niesprowokowaną inwazję przeciwko Ukrainie, kluczowe jest, by utrzymać i zwiększyć to wsparcie – powiedział Blinken. Jak dodał, z„apewnianie Ukrainie tego, czego potrzebuje do walki z Rosją, było głównym tematem rozmowy ze Stoltenbergiem i najlepszym sposobem, by doprowadzić do dyplomatycznego zakończenia wojny”.


– Jest bardzo jasne, że Putin nie jest w tej chwili zainteresowany dyplomacją – oznajmił sekretarz stanu USA, wskazując m.in. na sugestie rosyjskiego dyktatora, że jeśli Ukraina nie zaakceptuje „nowych realiów” terytorialnych, to „nie ma w ogóle o czym rozmawiać”. Zaznaczył, że propozycja zgodzenia się na zagrabienie terytorium przez Rosję powinna być nie do przyjęcia dla każdego kraju, który szanuje zasady międzynarodowe.


Nadchodzi rosyjska ofensywa


Z diagnozą Blinkena zgodził się Stoltenberg, który również podkreślił, że Rosja zamiast pokoju szykuje nową ofensywę, dlatego Ukraina musi otrzymać broń, której potrzebuje.


Czytaj więcej: Wystąpił z ludzką czaszką i groził śmiercią Ukraińcom. Igor Manguszew nie żyje

Ukraińcy chcą postawić Putina przed sądem za zestrzelenie samolotu MH17

Prokurator generalny Andrij Kostin zapowiedział w środę, że Ukraina wykorzysta wszystkie międzynarodowe mechanizmy prawne, by spróbować postawić...

zobacz więcej

– Jeśli Putin wygra, będzie to tragedia dla Ukrainy (...), ale będzie to też zła wiadomość dla nas wszystkich, bo uczyni świat bardziej niebezpiecznym – powiedział były premier Norwegii.


Pytany o ewentualne wysłanie na Ukrainę zachodnich myśliwców, Blinken nie wykluczył takiej możliwości, lecz zaznaczył, że dostawy broni na Ukrainę są kalibrowane pod potrzeby Kijowa, a USA także biorą pod uwagę możliwości skutecznego używania i utrzymania poszczególnych systemów przez ukraińskich żołnierzy.


– To jest proces, który ewoluuje i będziemy w dalszym ciągu oceniali, jaki rodzaj pomocy będzie najlepiej odpowiadał potrzebom Ukrainy – zapewnił amerykański sekretarz stanu. Dodał też, że sprawa pomocy Ukrainie będzie przedmiotem późniejszych rozmów, wspólnie ze Stoltenbergiem, szefem Pentagonu Lloydem Austinem oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'em Sullivanem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej