RAPORT

Pogarda

Challengery natychmiast, a kiedy samoloty? Ważna wypowiedź brytyjskiego premiera

Najnowsze

Popularne

Samoloty bojowe są częścią rozmowy i nic nie jest wykluczone – powiedział w środę brytyjski premier Rishi Sunak na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Poinformował też, że czołgi Challenger 2 zostaną wysłane na Ukrainę do marca.

Samoloty dla Ukrainy? Jest stanowisko Wielkiej Brytanii

Samoloty dla walczącej z Rosją Ukrainy stały się przedmiotem dyskusji polityków w wielu państwach. Kanclerz Olaf Scholz apelował niedawno w tym...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

Na konferencji, która odbyła się w bazie wojskowej w hrabstwie Devon, gdzie ukraińscy żołnierze przechodzą szkolenia, Sunak potwierdził, że Wielka Brytania rozszerza program szkoleń Sił Zbrojnych Ukrainy na członków piechoty morskiej oraz pilotów odrzutowców.

 

– Cieszę się, że udało się nam dzisiaj osiągnąć porozumienie w kwestii rozszerzenia prowadzonych przez nas szkoleń. W ramach tego programu 10 tysięcy żołnierzy w ciągu sześciu miesięcy przejdzie szkolenie. Będa to również szkolenia pilotów odrzutowców. Pomoże to Siłom Zbrojnym Ukrainy obronić ich kraj dla przyszłych pokoleń – mówił brytyjski premier.

 

Czytaj także: Prezydent Ukrainy spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii

 

Zapytany o kwestię przekazania samolotów bojowych, o co w swoim przemówieniu do obu izb brytyjskiego parlamentu apelował Zełenski, Sunak powiedział, że jeśli chodzi o wspieranie wysiłku wojennego Ukrainy „nic nie jest poza dyskusją”. 

Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii: Zachód powinien dostarczyć Ukrainie samoloty bojowe

Wielka Brytania i inne państwa zachodnie powinny dostarczyć Ukrainie w ramach długoterminowego wsparcia militarnego samoloty bojowe – oświadczyła w...

zobacz więcej

– Wspieramy tę retorykę działaniem. Jeśli chodzi o myśliwce, oczywiście są one częścią rozmowy. Dlatego ogłosiliśmy dziś, że będziemy szkolić ukraińskie siły powietrzne w standardzie NATO – zaznaczył Sunak.

 

Prośba Zełenskiego o samoloty


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił w środę przemówienie w brytyjskim parlamencie. Zapewnił, że wolność zwycięży, ale podkreślił, że jego kraj potrzebuje do tego zachodnich samolotów wojskowych. Wspomniał o tym, mówiąc, że zostanie później przyjęty na audiencji przez króla Karola III, który w przeszłości służył w lotnictwie. – W Wielkiej Brytanii król jest pilotem sił powietrznych, a na Ukrainie dziś każdy pilot sił powietrznych jest królem – mówił.

 


Na koniec wspomniał swoją poprzednią wizytę w brytyjskim parlamencie dwa lata temu. –Opuszczając brytyjski parlament dwa lata temu, dziękowałem za pyszną angielską herbatę. A dziś będę opuszczał parlament, z góry dziękując wszystkim za potężne angielskie samoloty – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej