RAPORT

Pogarda

Propaganda Kremla. „Hasła pacyfistyczne korzystne dla Rosji”

Narzędzia rosyjskiej propagandy (fot. Contributor/Getty Images)
Narzędzia rosyjskiej propagandy (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Fałszywy pacyfizm narzędziem propagandy Kremla – napisał w środę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Jako przykład wskazał aktywność jednego z komentatorów – Leszka Sykulskiego.

Żaryn w „Il Messaggero”: Putin trzyma się mocno władzy; wojna może trwać latami

Obecnie nie ma żadnej realnej perspektywy zmiany na Kremlu, który zjednoczony jest wokół imperialnych aspiracji – uważa zastępca polskiego ministra...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

  

Sekretarz stanu w KPRM ocenił w serii wpisów, że aktywność Sykulskiego, „który założył obecnie strukturę promującą hasła pacyfistyczne, wpisuje się w szerszy trend działalności na arenie międzynarodowej”. Zaznaczył, że jest to przekaz korzystny dla rosyjskiej propagandy.

 

„W Europie rośnie aktywność środowisk, które działają na rzecz izolacji Ukrainy. Ich przekaz informacyjny zawiera hasła manipulujące odbiorcami, których realizacja byłaby korzystna dla Rosji, prowadzącej wrogą wobec innych państw politykę imperialną” – podkreślił minister w kancelarii premiera.

 

Wskazał, że aktywizacja tych środowisk zbiega się w czasie ze zmianą haseł promowanych na Zachodzie przez rosyjską propagandę.

 

Czytaj także: „W Europie funkcjonują struktury radykalne wykorzystywane przez Rosję”

 

„Przez wiele miesięcy rosyjska propaganda promowała postawy antyukraińskie. Obecnie retoryka działań inspirowanych przez Rosję skupia się na hasłach antywojennych” – podkreślił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Żaryn o priorytetach propagandy Kremla: Polska ma być zainteresowana atakiem na sąsiadów

Kreml pokazuje Polskę jako kraj zainteresowany atakiem na sąsiadów – wskazał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP...

zobacz więcej

Dodał, że te akcje izolacjonistyczne nasycone są przekazem, że „»kolejna wojna« w Europie nie jest nikomu na rękę”.

 

„To manipulacja odbiorcami, by przekonać społeczeństwa Zachodu, że wojnę trzeba skończyć jak najszybciej” – przekonuje Żaryn. Jak wskazał we wpisach, ma się to stać nawet kosztem faktycznego zaniechania obrony ze strony ukraińskiej.

 

Działania propagandowe

 

Pełnomocnik polskiego rządu zauważył, że przekazy promujące hasła wzywające do zaniechania aktywności na rzecz Ukrainy sugerują, iż pozostawienie jej bez pomocy i izolacja jest w interesie zachodnich społeczeństw.

 

„Zaangażowanie na rzecz Ukrainy nazywane jest udziałem w wojnie przeciwko Rosji, podżeganiem do wojny NATO – Rosja oraz działaniem na rzecz »przedłużania konfliktu«” – pisze Żaryn.

 

W jego opinii takie izolacjonistyczne trendy są obecnie widoczne na Zachodzie, a w poszczególnych państwach aktywnie działają osoby, które promują tezy zbieżne z rosyjską propagandą.

 

Czytaj także: Żaryn ogłasza alert informacyjny. „Te słowa legitymizują kłamstwa Kremla”

 

„Ułatwia to Rosji realizowanie celów, które mają pozwolić jej wygrać wojnę z Ukrainą” – ocenił minister w KPRM.

 

Żaryn wskazał, że kiedyś – podczas „zimnej wojny” – działalność organizacji pacyfistycznych była wykorzystywana przez Związek Sowiecki do realizowania działań propagandowych na Zachodzie. „Ich celem było zdobycie przewagi strategicznej Sowietów nad Zachodem” – przypomniał w serii wpisów dotyczących alertu.

 


Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Trwa już blisko rok – 350 dzień.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej